Charollais Koyunu(şarole koyunu)

Charollais Koyunu(şarole koyunu)

Charollais Koyunu Yetiştiriçiliği

Şarole koyunu özellikleri

Şarole(charollais sheep) koyunu ünlü bir et ırkı koyundur.Fransa kaynaklı bir koyundur.Yine fransız menşeli etçi bir sığır ırkı olan şarole sığır ırkıda vardır.Birçok koyunun melezlemesinden oluşmuştur.Ağır yapılı orta boyda bir koyun türüdür.

şarole koyunu

Charollais koyunu dişi 80-100kg,erkek charollais koyunu 110-160 kg canlı ağırlığındadır.İkizlik oranı 1.8-2.2 dir.Şarole koyunları et kalitesi bakımından tercih edilen bir koyundur.Charollais koyunu kuzu doğum ağırlıkları,tekil,ikiz veya üçüz durumuna göre 3.5 kg-5 kg.dolayındadır.

chrollais koyunu fiyatları

Şerole et ırkı koyunlarda et oranı kemik oranına göre çok çok yüksektir.Myostatin muscling gen yapısı nedeniyle diğer koyunlara göre günlük çanlı ağırlık artışı ve et verimi daha yüksektir.

chrarollais sheep

2 aylık şarole ırkı kuzular 40 kg rahatlıkla ulaşır.Uzun ömürlü bir koyundur.Annelik iç güdüleri yüksektir.Uzun ömürlü bir koyun ırkıdır.1990 lı yıllarda geliştirilmiştir.Charallais koyunları İngiltere'den Kanadaya satılık ihraç edilmiştir

.şarole koyun satışı

İthal charollais koyunu nerden satın alınır? Satılık şarole koyunu(charollais sheep) arayan çok sayıda çiftçi İngiltere,Kanada,Avustralya ve Yenizellanda'ya başvurmaktadır.

 

Charollais damızlık koyun fiyatları yoğun talep nedeniyle yükselmektedir.Şarole damızlık koyun satışları yetiştiriçisine iyi paralar kazandırmaktadır.

 

Şarole koyununu romanov koyun efsanesine dönüştürmeden akılcı melezleme yanlışına düşmeden doğal mezrasında beslemek en doğru tercihdir.

damızlık şarole koyun satışı

Anahtar kelimeler:şarole koyunu,charollais koyun fiyatları,satılık damızlık şarole kuzular


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis