Simental Sığırı

 

Simental Sığırı

Simental Sığır Yetiştiriçiliği

Simental sığırı özellikleri:Simental sığırı et ve süt verim kabiliyetini aynı anda kendinde toplamış bir sığır ırkıdır.Ana vatanı İsviçre olmakla beraber daha çok Avusturya ve Almanya'da simental sığır yetiştiriçiliği önem çıkmıştır.Uzak doğuya kadar Dünyanın her bölgesinde yaygın yetiştiriçiliği yapılagelmiştir.Simental sığırlarında sütcü özelliğine göre etçi özelliği daha fazla öne çıkmıştır.Almanya ve bir çok ülkede simental sığır yetiştiriçileri birlikleri vardır.Ülkemizde simental sığır yetiştiriçileri birliği yerine,damızlık sığır yetiştiriçileri birlikleri vardır.Doğru olan holsteine,simentale,montofon,jerseye ve yerli sığır ırklarına farklı farklı damızlık sığır yetiştiriçileri birliğinin kurulmasıdır.

Simental sığırları kırmızı beyaz veya sarı beyaz renk tonuna sahiptirler.Baş,alın ve kirpik simental sığırında beyazdır.Simental sığırları geneli boynuzlu olmakla beraber  sivri kafataslı olanlarında boynuzsuzluğa raastlanır.

Simental sığırları holstein sığırlarından sonra Dünya'da en yaygın 2.sığır ırkıdır.Simental sığırları son derece dayanıklı en az sağlık sorunu çıkaran ithal sığır ırkıdır.Uysal karekterli çok sevimli hayvanlardır.

Uzun ömürlü ekonomik getirisi yüksek bir sığır çeşididir.

Simental inekleri yılda 6500 lt ve üzeri süt verebilir.Simental inekleri çanlı ağırlığı 600-900 kg,erkekleri simantal dana boğalar 1000 -1400 kg ulaşabilirler.

Simental ineklerinin süt yağ oranı yaklaşık %4.2 dir.Holstein ineklerine göre daha yağlı sütlera sahiptir.Simental sığırlarında günlük çanlı agırlık artışı 1350-1600 gr.dır.Simental danalarının et kalitesi yüksek ve lezzetlidir.

Simental inek yetiştiriçiliği daha çok İçanadolu ve Doğuanadolu Bölgesinde yaygınlaşmıştır.Batı Karadeniz'de Kastamonu vilayetimiz simental konusunda mesafe almıştır.

Yurdumuza ara ara ithal simental sığır ırkı getirilmiş fakat kaliteli simental boğa spermasıyla inekler tohumlanmadığından ve vasıfsız boğa kullanıldığından ırk özellikleri bozulmuştur.Son yıllarda bilinçli simental yetiştiriçileri bu işe yatırım yaparak daha iyimser bir tablo oluşturmuşlardır.Burda en önenli nokta yavru testinden (progeni test) geçmiş akraba olmayan simental boğa tohumlaryla simental çinsi ineklerin suni tohumlama yaptırılmasıdır.

Simental ineklere ve simental gebe düvelere Türk Çiftçisi yoğun ilgi göstermektedir.Yurt dışından ithal damızlık gebe düve girişleri ülkemize devam etmektedir.Satılık simental inek ve gebe düve arayan çiftçiler alım için ilgili kuruluşlara başvurmaktadırlar.

Etiketler:Simental sığırı,ithal simental gebe düve,simental sığır yetiştiriçiliği,simental dana fiyatları

 


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis