Korunga Tohumu

Korunga Yetiştiriçiliği

Korunga Yetiştiriciliği:Korunga çok yıllık baklagil grubundan çok özel bir yem bitkisidir.Korunga kaba yemi,inek,koyun keçiler tarafından severek tüketilir.Korunga balyası çok yüksek besleyici özelliğe sahiptir.

Korunga çiceği arıcılıkda ve bal üretiminde çok önemlidir.Kornga desteği olan,devlet desteklemesi olan bir yem bitkisi çeşididir.

Korunga Latincesi:Onobrychis sativa

 

Korunga kıraç ve verimsiz arazilerde iyi verim verebilen çefakar bir yem bitkisi türüdür.Korunga bitkisinin pembe çicekleri olur.Yaprak sapında 7-14 yaprak dizisi vardır.Yaprakları korunganın ince uzundur.,bir çicek salkımında 5-80 arasında korunga çiçeği olur.Arılar korunga çiceğini bal üretimi için çok tercih ederler.

Korunga ekimi nasıl yapılır?

Korunga tohumundan dekera 10-12 kg ekilir.Korunga yem bitkisi en iyi kireçli topraklarda verim verir.Taban suyu yüksek arazilere ekmemek gerekir.Ilıman sahil bölgelerde sonbaharda,soğuk bölgelerde ilkbaharda korunga tohumu ekimi yapılır.

Korunga tarımı kolay olan bir kaba yem çeşididir.Korunga verimsiz ve kıraç arazilerde naz etmeden yetişir.Korunga faydası toprak açısından çok yüksektir.Tıprağa sürekli azot depolar.

Korunga kuru ot verimi mütevazi olmakla beraber,korunga balyası besin değerleri bakımından çok yüksektir.Korunga otu süt hayvancılığı,besi hayvancılığı ve at yetiştiriçiliği açısından hayvan besleme yönünden paha biçilimiyen bir kaba yemdir.

Korunga tohumu ziraatı ve korunga tohumu fiyatları hakkında bilgi sahibi olmak için firmamızla iletişime gecebilirsiniz.

Korunga yoğun olarak İçanadolu ve Doğuanadolu Bölgelerinde ekimi yapılan bir yem bitkisi çeşididir.

Etiketler:Korunga,korunga yetiştiriciliği,korunga tarımı