Signal Grass (Brachiaria Decumbens)

Signal grass Orta ve Güney Amerika,Afrika Güney Doğu Asya ve Avustralya'da çok yaygın ekimi yapılan bir çayır mera yem bitkisidir.8-10 yıl ömrü olan uzun ömürlü bir yem bitkisidir.Brezilya'da 80 milyon hektar alanda ekilidir.Signal grassın en önemli özelliği 4-5 ay gibi uzun bir zaman kurağa dayanabilmesi ve yeşil kalmasıdır.

Tek başına ekildiği gibi diğer mera bitkileriyle de karışıkda ekilebilir.Diğer bitkilere karşı çok fazla rekabetçi özelliği vardır.Yabancı otları bastırmada çok maharetlidir.Ağır otlatmalara ve çiğnenmeye son derece dayanıklıdır.Asidik ve fakir topraklarda zorlanmadan gelişir.Sıçak ve nemli bölgelerde çok hızlı gelişir.İyi bir erozyon önleyicidir.

Soğuk bölgelere  ekilmez.Deniz seviyesinden 1700 m. ye kadar ekilebilinir.19 derecenin üzerinde büyür en ideal gelişme  ısısı 30-35 derecelerdir.Hastalık,ve zararlılara karşı dirençlidir.

120 cm boya kadar yükselebilir.Yayılıcı özelliği vardır.Kuru madde protein iceriği %6-10 dur.

Gölgede iyi netiçe verir ve gelişmesini sürdürür.

Brachira decumbens dekera 250-500 gr.tohum ekilir.Tohum ekim derinliği 1-2 cm.dir.42 günlük münavebeli(rotasyon) takvimler şeklşinde otlatılır.Biçip yeşil ot olarak yedirilebildiği gibi slaj olarak ve kuru ot olarak değerlendirilir.

Genç kuzu,oğlak ve buzağılarda tazeyken otlatma yapmamak gerekir.Signal grass kısayken fotosensitizasyon hepotogenic bozukluklara yol açmaktadır.Buna rağmen dünyada çok geniş kıtalarda çok yaygın ekilmektedir.Diğer çayır mera bitkileriyle karışık ekildiğinde yan etkisi ortadan kalkmaktadır.Baklagillerle karışık ekilebilmektedir

-

-