Ayçiçeği Küspesi

Torunoğlu Tohumculuk ayçiçeği küspesi yurtiçi ve yurtdışı satışlarına başlamış bulunmaktadır. Yüksek proteinli ayçiçeği küspesi istenilen kamyon bazında satışa sunulmuştur. Ayçiçeği küspesi fiyatları hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Ayçiçeği küspesi , ayçiçeği tohumunun yağının çıkarılmasından sonraki kalan kısmının öğütülmesiyle oluşur. Tadının lezzetli olması sebebiyle özellikle geviş getiren hayvanların severek yediği bir yem kaynağıdır.

Ayçiçeği küspesi kabuğunun azlığı çokluğuna göre iki gruba ayrılır. Kabuklu olan grubun protein oranı % 15 i bulmakla beraber , selüloz oranı ise %38 e kadar çıkmaktadır. Kabuğu alınmış grubun ise selüloz oranı %15 , ham protein oranı %40 ve üzerindedir. Süt ve besicilik yapan çiftçilerimiz için oldukça iyi bir besin kaynağı olan ayçiçeği küspesi protein , selüloz ve enerji kaynağıdır. Küçük baş hayvancılık yapanlar için de oldukça iyi bir yem kaynağı olan ayçiçeği küspesi tavuklarda yumurta verimini yükseltir.

 Hayvan yemi olarak kullanılan ayçiçeği küspesi iki gruba ayrılır;

  • Birincisi %2 yada 3 yağ oranı içerir. Kabuk oranları çok fazla olup , ham proteinli küspelerdir.Yemin kalitesini etkileyen etkenlerin başında kabuk miktarı gelir.İçerisindeki selüloz miktarı çok fazladır. Kabuklu olması sebebiyle sindirimi daha zordur.
  • İkinci küspe türümüz kabuk oranı daha az olan küspedir. Yağ oranı % 1,5 dur. Hayvanların daha çok verim aldığı türdür. Protein oranı diğer çeşide göre daha fazladır.Amino asitler bakımından zengindir.

Ayçiçeği küspelerinde kabuk oranı ne kadar fazla ise fosfor oranı o kdar azdır. Kabuklu bir ayçiçeği küspesi kanatlı hayvan yemi olarak kullanılmaz. Büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarda kabuklu ayçiçeği küspesini tüketirken çok fazla enerji sarfederder.

En iyi ayçiçeği küspe çeşitlerini firmamızdan temin edebilirsiniz. Ayçiçeği küspesi fiyatları ve ayçiçeği küspesi çeşitleri hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.