Çok Biçimlik Tatlı Sorgum (Şeker Sorgumu) 

 

 

BMR (Brown Mid Rib) günümüzde Avrupa ve Amerika'da yaygın olarak kullanılan yeni Sorgum Sudan otu türüdür.

 

BMR türlerinde bitkinin yaprak damarı kahverengidir. Bu türlerde bitkide şeker oranı daha yüksek, lezzet bakımından normal türlere göre daha kalitelidir.

 

 

BMR Sorgum Sudanotu çeşitlerinde odunsu yapı (Lignin) daha düşük olduğundan dolayı normal çeşitlere göre sindirim oranı %30-35 daha yüksektir. Yani hayvanın bitkiden faydalanması daha yüksektir. Bu da hayvan beslemede nerdeyse iki katına yakın bir fayda sağlamaktadır.

 

Diğer türlere göre yatmaya daha dayanıklıdır. Geniş yapraklı ve kardeşlenmesi yüksektir. Şeker oranı normal türlere göre daha yüksek, bol sulu ve yüksek verimli tek yıllık bir yem bitkisidir. Otu lezzetli, kaliteli ve besleyicidir. Hayvan beslemede et ve süt verimini artırır.

Toprak yapısı bakımından çok seçici değildir. Fakat Tınlı-Kumlu direnajlı topraklarda daha iyi gelişim gösterir. Yeşil ot, kuru ot ve silaj olarak kullanılabilir. Birinci ürün olarak ekimde; ekimin İlkbahar donlarından sonra toprak sıcaklığı yaklaşık olarak 10-12 °C olduğunda yapılması uygundur. İkinci ürün olarak; buğday hasatından sonra ekilebilir. Ekimde tohum miktarı elle serpmede 4-5kg , mibzerle ekimde 2.5 - 3,5 kgdır. Uygun ekim derinliği 1.5-2 cm'dir. Ekimden 40-45 gün sonra ilk biçime gelir.

 

İdeal biçim boyu 100-120cm'dir. Biçimde toprak yüzeyinden 10-15 cm anız kalacak biçimde biçilir.

 

Derin biçimlerde yeniden büyüme yavaş olur. Silaj çin ideal biçim zamanı tohumların renklenmeye başladığı süt olum evresidir.

 

Yeşil olarak otlatma yapmadan önce bitki boyu en az 70 cm'ye ulaşmalıdır. Ekimden önce toprak analizi yapılmalıdır. İlkbaharda tohum yatağı hazırlanırken toprak işlemesinde serpme olarak Kompoze gübre (20.20.20 veya 15.15.15) dekara 30-40 kg verilmeli ve toprağa karıştırılmalıdır. Her biçimden sonra sulama şartlarına göre  15-20 kg'da olacak şekilde %46'lık Üre veya 25-30 kg'da olacak şekilde %26-33'lük Nitrat verilir.

 

ÇEŞİT ÖZELLİKLERİ

 

*Menşei ve üretim yeri Amerika'dır.

 

*Geniş ve bol yapraklı olup kardeşlenme fazladır.

 

*Yaprak sap oranı yüksektir. Sindirim oranı %30-35 daha yüksektir.

 

*Yüksek yeşil ve kuru ot verimi verir.

 

*Her türlü yaprak, küf ve mantar hastalıklarına karşı dayanıklıdır.

 

*Mükemmel yeniden büyüme özelliği gösterir.

 

*Bitki boyu 2,5-2,80 mt.

 

*Sezonda bakım şartlarına bağlı olarak 4-5 biçim yapılabilir.

 

*Birinci üründe sezonda 10-14 tonda , ikinci üründe 6-8 ton da yeşil ot alınabilir.

 

Etiketler,şeker sorgumu,tatlı sorgum,tatlı sorgum tohumu,sorgum sudan otu yem bitkisi

Online Alışveriş Hemen Ara