Çim Hastalıkları

Çim hastalıkları çim ekilecek toprak sahanın hazırlanmasında,çim ekimi esnasında ,çim sulaması ve çim gübrelemesi anında yapılan yanlış uygulamalar nedeniyle ortaya çıkmaktadır.Çim hastalıklarının tedavilerinde her zaman netice almak zordur.Çim hastalık ve sorunlarında erken teşhis son derece önemlidir.Çim hastalıkları daha çok sıçak aylarda ekilen çimlerde ortaya çıkmaktadır.Çim tedavilerinde yanlışlar düzeltilir ve gerekli ilaçlamalar yapılır.Çim hastalıkları nelerdir? Detaylıca inceliyelim:

 Damping off( Dip Çürümesi) Çim Hastalığı:

Sorun: Sonbahar ve Erkenci İlkbahar ekimleri dışında bilhasa sıcak havalarda yapılan ekimlerde bulgulara rastlanır. Hastalıklı saha sabah erken saatlerde çim üzerinde çiğ varken yaprakların üzeri beyaz ağımsı bir tabaka ile kaplıdır.Aşırı sıcak hava ve nem yüzünden çimlenen fideler yuvarlak yada belirgin olmayan lekeler şeklinde solar ve ölür.

Hastalık Teşhisi: Hastalığa Pythium, Rhizoctonia ve Fusarium cinsi mantarlar sebeb olur. Sıcak havalarda ekilen çim alanlarda nemin de etkisiyle toprakta var olan mantar, tohumlara ve filizlenen çimlere sıçrar. Yüksek sıcaklık, rutubet, göllendirme, fazla gübre ve çok tohum hastalığı tetikler.

Tedavi: Uygun miktarda tohum kullanarak, tohum yatağını düzgün hazırlayarak, bitkinin gelişmesine uygun ortam hazırlanarak mantarın gelişmesi engellenmelidir. Hastalık görüldüğünde özellikle gece sulaması kesilmeli ve uygun fungusitler ile ilaçlama yapılır.İlaçlama birer hafta arayla en az üç kere tekrarlanarak uygulanır..

Dollar Spot Hastalığı:

Sorun: Mayıs-Haziran, İlkbahar ve sonbaharda hava ılık ve nemliyken çim alanda kahverengi-saman renkli yaklaşık 15 cm çapında dairesel lekeler meydana gelir.Ufak ölü bölgeler düzensiz bir şekilde yaprağın eni kadar açık kahverengi lekeler meydana gelir..

Hastalık Teşhisi: Selerotinia homeocarpa adlı fungus neden olur.

Tedavi: Hastalıklı alan fungusit ile bir hafta-10 gün arayla iki kez  ilaçlanır. Çim kuru tutulmalı , haftada 1-2 defa sulama yapılmalıdır.

 

Fusarium Patch(Pembe Kar Küfü:

Sorun 5-30 cm çapında, kenarları pembemsi renkte olan soluk sarı hastalıklı bölgeler meydana gelir. Kış sonu – erken ilkbaharda meydana gelir. Çim yaprakları zayıf ve birbirine yapışıktır. Beyaz ve pamuksu yapı yaprakları kaplar.

Hastalık Teşhisi: Bu çim hastalığına Fusarium nivale adlı fungus sebeb olur. Kardan, yağmurdan yada zayıf drenajdan dolayı toprağın sürekli nemli kaldığı kış yada bahar aylarında görülür. Sıcaklığın 15 0C’nin üzerine çıkmadığı havalarda yada yoğun kar yağdığında meydana gelir. Genelde kar altında yada kar erirken gelişmesini sürdürür. Daha çok yaprakları etkiler.Hatta fazla gelişirse bitkiyi öldürebilir.

Tedavi: Erkenci ilkbaharda hastalık görülür görülmez uygun fungusit ile ilaçlamaya başlanır. 10-14 gün sonra tekrar uygulama yapılır. Sıcaklığın 15 °C’nin altında olduğu nemli havalarda tekrar ilaçlama uygulanır Fusariumu zayıflatmak için sonbaharda fazla azotlu gübrelemeden uzak durulmalıdır..

 

 Brown Patch (Kahverengi Yama Hastalığı):

Sorun: Kahverengi yama hastalığı(brown pacth) 25-30 c sıcaklıkta, yüksek nemde 30 cm çapında ölü çimlerden oluşmuş dairesel lekeler oluşur. Kahverenkli alanlar bazen puslu koyu mor halkalarla çevrili olabilir. Sabah erken saatlerde çiğ kurumadan önce yaprakların üzeri beyaz bir tabakayla kaplanır.

Hastalık Teşhisi: Rhizoctonia solani isimli fungus sebeb olur. Nemli,aşırı sıcak bölgelerde tüm çim bitkilerini etkileyen bir hasta. Fazla azotlu gübre uygulanmış bitkiler daha hassastır.

Çözüm: Hastalık görüldüğünde uygun fungusit ile ilaçlanmalıdır.  7-10 gün arayla 3 veya daha fazla uygulama yapılır. Sıcak ve nemli hava koşulları devam ederse ilaçlama sürdürülür. Çim alan mümkün olduğunca kuru bırakılmalıdır.

 Pythıum Blıght (Çökerten) Hastalığı:

Sorun:İlkbahardan sonbahara kadar sıcak aylarda yapraklar yatar ve açık kahverenkli düzensiz lekeler oluşur. Üstünde yüründüğünde yapraklar yatar. Çim bitkisi bazı durumlarda 1 gün içinde ölür.

Hastalık Teşhisi: Pythium türleri (fungus) sebeb olur. 30 C’nin üstündeki sıcaklardan etkilenmiş bitkilerede meydana gelir.Uygunsuz drenaj ve ağır nemden dolayı hastalık meydana gelir.

Tedavi: Hastalık görüldüğünde uygun fungusit ile ilaçlanmaya başlanır.Hastalıki gecene kadar her 3 ila 10 gün arasında bir ilaçlama yapılmalıdır.Kötü bir şekilde hastalanmış çim tekrar düzelmeyebilir. Yeniden çim ekimi yapılmalıdır.

 

Rust (Pas) Hastalığı:

Sorun: Çimde ekili alanlarda açık yeşil-sarı renk görülür. Portakal rengi toz yaprakların üstünü kaplar ve parmaklara, ayakkabılara, giysileri pas rengine boyar.Pas tozunun altındaki kırmızımsı kahverengi leke  sürterek çıkmaz.

Hastalık Teşhisi: Hastalık etkenii Puccinia türleridir. Poa ve Lolium cim türlerinde daha sçok görülür. Nemli havada 20-25 0C sıcaklık en aktif olduğu dönemdir. Ilıman bölgelerde tüm kış boyunca etkili etkili olabilir. Ağır çiğ gelişimi hızlandırır. Azot ve nem eksikliği çeken ve alçak biçilen bitkiler hastalığa daha kolay yakalanır. Pas gölgede daha şiddetli görülür. Rüzgarla pas hastalığı kolayca yayılır.

Tedavi: Pas hastalığının gelişim hızı çim bitkisinin büyüme hızından daha düşüktür. Azotlu gübre verip büyümeyi hızlandırılmalıdır. Sık biçim uygulanmalıdır. Rust hastalığı yayılmışsa ilaçlamaya başlanmalıdır..

 

Köpek Dışkısı Lekeleri

Sorun: 20-25 cm çapında kahverengi dairesel lekeler meydana gelir. Hastalıklı dairelerin etrafı yeşil bir halkayla çevrilir. Bazen koyu yeşil fakat ölü olmayan dairesel lekelerde meydana gelir. Yapraklarda leke görülmez ve bitki yatmaz. 

Hastalık Teşhisi: Dışkıdaki tuzlar renk değişiminden ölüme kadar değişen seviyelerde zararlar meydana getirir. Dışkıdaki azot daireyi çevreleyen halkanın çabuk büyümesine ve koyu renk almasına yol açar.

Tedavi: Etkilenen alanı bolca sulayarak ürenin etkisi giderilebilir. Bu geçici bir çözümdür. Zamanla halkayı çevreleyen çimler bu alanı dolduracaktır. Köpekler çim alandan uzaklaştırılır.

 

Kimyasal Madde - Gübre Yanığı:

Sorun:Gübrelemeden veya ilaçlamadan 3-5 gün sonra meydana gelir Düzensiz aralıklarla ve şekillerde çimler sararır. Sarılığı çevreleyen çimler koyu yeşil sararan alanlar yayılma göstermiyor. .

Hastalık Teşhisi: Kimyasal ilaçlar, gübreler, gaz gibi maddeler uygun olmayan şekilde kullanıldığında yada döküldüğünde çim yanar. Yapraklar kurur ve ölür.

Tedavi: Dökülen kimyasal maddenin toplanmasıyla hasar azaltılabilir.Yoğun şekilde sulama yapılır kirlenen çim alanları temizlenir.Kiimyasal maddenin yıkanması sağlanır. Dökülenkimyasal madde suda çözünen cinstense normalin 3-5 katı fazla su verilir. Değilse (gaz, benzin, yağlı ilaç gibi) alanı deterjanlı suyla yıkanmalıdır. Gübreleme yapraklar kuruyken yapılır.Bitki çiğliyken gübreleme yapılmaz.Gübreden sonra sulamaya başlanır.

 

Fusarıum Blight Çim Hastalığı:

Sorun: Haziran ağustos aylarında parça parça alanlarda çimler açık yeşile sonradan da saman rengine dönüşür.Fazla ciğnenen yerlerde renk değişimi daha hızlı oluşur. Lekeler yuvarlak hilal şeklinde ya da uzunca lekeler halinde birkaç cm’den 30-40 cm’e kadar değişiklik gösterir. Genelde hastalıklı lekelerin ortası yeşil kalır. Bu da bir göz şeklini alır. Ölü çim yapraklarının altı -dibi kahverengi yada siyaha renge döner.

Hastalık Teşhisi: Bu hastalık 25-30 C’de yaşayan fusarium türleri dahil çeşitli mantarlar tarafından ortaya çıkarır. Öncelikle agrostis ve poa türlerini etkiler. Çok kuru alanlar, sıcak rüzgarlara maruz kalan yerler, pH’sı 6.0’dan düşük olan alanlar daha hızlı hastalanır. Serin sonbahar havasıyla yeni çimler ölenlerin yerini alır. Fakat sonraki yıl hastalık tekrar ortaya çıkma ihtimali vardır.

Tedavi:Önce ölü çimler tırmıkla temizlenir. Dayanıklı çim çeşitleriyle tekrar çim ekimi yapılır. % 15 ya da fazla Lolium ve % 85 veya daha az poa pratensis tohumu kullanılması hastalığa büyük ölçüde mani olur. Bir sonraki yıl hastalık ortaya çıkmadan mayıs ayı sonlarında koruyucu ilaçlama uygulanır. Uygulama bir iki hafta arayla 2 kere tekrar edilir. İlaçlamadan 24 saat önce ve ilaçtan hemen sonra sulama yapılmamalıdır. Hastalığın tamamen ortadan kalkması güçtür.

 

Çim hastalıkları liste halinde şöyledir:Basal rot anthracnose,brown patch,damping off,dollar spot,fairy rinp,gray leaf spot,gray snow mold,

large patch,melting out spring faal lead spot,ping snow mold,powdery mildew,red thread,rust,summer patch,take all patch,yellow patch,

yellow tuft or down mildew

Etiketler:Çim hastalığı,çim hastalıkları,çim hastalıkları ve tedavileri
Online Alışveriş Hemen Ara