Ryegrass Tohumu

Türkiye’de ryegrass tohumu tarihçesi: Ryegrass tohumunu ilk kez 1991 yılında firma sahibimiz Cengiz Torun tarafından keşfedilmiştir, Avrupa’dan kendisine ulaşan bir dergide ryegrass yem bitkisini görmüştür. 1999 yılında Türkiye’ye getirtmek mümkün olmuştur. Bu bitkiyle Türk hayvancılığının yem girdabından kurtulacağını gören Cengiz Bey, Ryegrass tohumunu Türkiye’ye yaymak için çok yoğun bir gayret sarfetmiştir. Bu konuda büyük bir servet harcamıştır. Anadolu ve Trakya köyleri tek tek mezra mezra dolaşılarak, yıllarca süren bir çalışmayla Türk çiftçisine tanıtılmıştır. Aynı şekilde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde de firmamız tarafından yoğun çalışmalar yapılmıştır. 30 yıldır büyük bir gayret ve özveriyle Ryegrass tohumunu ülkemize kazandırmıştır.

 Şuan ülkemizde 3000 tona yakın ryegrass tohumu satılmaktadır. Firmamızca büyük bir pazar oluşturulmuştur. Bunu fırsat bilen sözde tohum firmaları ve kötü niyetli kişiler ıslah edilmiş bir yem bitkisini çakma yollarla üretip yerli ryegrass adı altında çiftçilerimizi aldatarak satış yapmaktadırlar. Ülkemizde yerli ryegrass gen kaynağı bulunmamaktadır. İthal, OECD belgeli, orijinal olmayan çakma ryegrass tohumlarını çiftçilerimiz almamaları kendi menfaatleri için hayati bir önem taşımaktadır. Ryegrass yem bitkisini keşfeden firma olarak, Torunoğlu Tohumculuk orijinal, ithal, OECD belgeli reygras tohumları satarak ülkemize hizmet etmiştir. Türkiye’de yem bitkisi konusunda Torunoğlu Tohumculuk bir inanılmazı başarmıştır. Ülkemizde baş gösteren devasa kaba yem açığının kapatılmasında Torunoğlu Tohumculuğun çok büyük rolü olmuştur. Çiftçilerimiz reygras tohumu satın alırken sadece ithal, OECD belgeli, orijinal tohum almalıdırlar. Yerli ve milli duyguları istismar eden çakma reygras tohumu satan satıcılardan uzak durmalıdırlar. Ryegrass tohumu 25 kglık ambalajlarda satışa sunulmuştur.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Daha fazla Italian Ryegrass videosu izlemek için http://www.torunoglutohum.com/italian-ryegrass-videolari.html tıklayınız.

ITALIAN RYEGRASS İLE İNEKLER OTA, GÜĞÜMLER SÜTE DOYSUN...

Italian Ryegrass
Italian Ryegrass tek yıllık özel bir yem bitkisidir. Kurak arazilerde 2-3 biçim, sulu arazilerde 5-6 biçim yapılır. Dekara 5 kg  Italian Ryegrass tohumu ekilir.

ITALIAN RYEGRASS İLE DAHA ÇOK ET VE SÜT ARTIŞI...

Italian Ryegrass kışlık serin mevsim bitkisidir, Teff Grass ise yazlık sıcak mevsim bitkisidir. Italian Ryegrass ve Teff Grass Yem Bitkilerinden ekerek 12 ay hayvanları masrafsız besleyebilirsiniz. Yeni Teff Grass web sitemiz

Italian Ryegrass yem bitkisinden dekardan 10-15 tona kadar yeşil ot üretimi elde edilir. Dekardan 2-4 ton kuru ot hasat edilir. Yoncadan daha yüksek besin ihtiva eden çok değerli bir kaba yemdir. Erkenci ilkbahar ve sonbaharda ekimi yapılır. Italian Ryegrass  yem bitkisi kaba yemi; inek, manda, koyun, keçi ve atlar tarafından severek yenir. Büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarda çok yüksek süt ve besi artışı sağlar. Süt yemi, besi yemi ve mısır slajı tüketiminde çok ciddi tasarruf sağlar. Yarış atlarının at yarışı koşularında başarılı olmaları için çok yüksek performans artışı sağlar. Hayvanlar için doğal bir doping olan Italian Ryegrass hayvan yem bitkisini sizde deneyin. Büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği için elzem bir yem bitkisi çeşitidir.

-

-

Hayvanlarda kondüsyon ve besi artışı sağlar. Süt veriminde % 20 artış yapar. Yem tüketiminde en az %50 tasarruf sağlar. Hayvanlarda döl tutma, tırnak ayak sağlığı ve mastitis(meme iltihabı) konularında olumlu gelişmeye yol açar.

-

Slaj yapılarak, kuru ot yapılarak, günlük yeşil biçilerek ve otlatılarak hayvanlara yedirilir. Avrupa'da en çok ekilen yem bitkilerinden biridir. Karlı bir süt hayvancılığı ve besi hayvancılığı Italian Ryegrass yem bitkisiyle yapılır.

-YABANCI OT KONTROLÜ: Gerekli olan hallerde bitkinin 4. yaprak aşaması ve sonrasında 2,4-D Amin gibi geniş yapraklı yabancı ot öldürücü ilaçlar uygulanabilir.

 

Italian Ryegrass  tohum fiyatları her çiftçiye pahalı gelmeyecek rakamlara satmaktayız.

Süt fiyatları ve yem fiyatları arasında ezilen süt üreticilerinin yüzünü güldürecek çok değerli bir yem bitkisi çeşitidir. Küçükbaş ve büyükbaş hayvan yetiştiriciliği maliyetini hayvan besleme yönünde aşağıya çekmektedir.

 

Büyükbaş hayvan yetiştiriciliği projeleri yapıp, büyükbaş hayvan yetiştiriciliği devlet teşvikleri kullanmak isteyen hayvan yetiştiricisi, büyükbaş hayvan yetiştiriciliği karlımıdır diye araştırma yapmaktadır. Italian Ryegrass yem bitkisiyle evet karlıdır. Büyükbaş ve küçükbaş hayvan besleme rasyonlarında eksik olmayan bu bitkiyi şirketimiz büyük bir öz veriyle tanıtmaktadır.

 

Italian Ryegrass yem bitkisi kuru ot balya verimi çok yüksektir. Kuru otu hayvan besleme açısından çok değerlidir.

Yukardaki fotoğraflar kendi tarlamızdır. Resimlerde görülen streç balyalanmış 60 ton Italian Ryegrass yem bitkisi paket slajı balyası satılmıştır.

 

Yem bitkileri ve slaj yapımı açısından çok değeli bir bitkidir. Ülkemizin kaba yem açığının kapatılmasında Italian Ryegrass yem bitkisi önemli bir görev ifa etmektedir.

-

-

- Yapılan denemelerde bir ineğin 150 kg a kadar Italian Ryegrass yeşil otu tüketebildiği görülmüştür. Bu Italian Ryegrassın hazmının ne kadar kolay olduğunun ispatıdır. Italian Ryegrass yeteri kadar hayvanlar tarafından tüketildiğinde tek başına bir hayvanı besleyecek kadar mükemmel besin değerlerine sahiptir.

-

 

Yurt genelinde büyük bir kaba yem açığı baş göstermiştir. Kısa vadeli kaba yem ve kuru ot ithalatı soruna çözüm olsa bile uzun vadede sorun devam edecektir. Sorun Italian Ryegrass ve çayır mera yem bitkileri çeşitlerinin ekiliş alanlarının çoğaltılması ve yem bitkisi devlet desteklemelerinin arttırılmasıyla çözülecektir.

Italian Ryegrass Latince adı Lolium Multiflorum dur.

 

Süt üretim çiftliği kurmak istiyorum ama yem fiyatları, saman ve mısır slajı fiyatları çok yüksek lütfen bize yol gösterin diye yatırımcı soruyor. Çözüm yem bitkisi Italian Ryegrass ekmektir.

 

 

Italian Ryegrass Yem Bitkisinin Besin Değerleri

 

 

 

 
Kuru Madde/ Kg
/ Enerji
/Ham Protein
Yonca Slajı
385
685
168
Italian Ryegrass
450
900
192
Mısır Slajı
320
904
88
       

 

 
Ca
P
Mg
K
Na
Yonca Slajı
15,1
2,7
2,8
23,0
1,2
Italian Ryegrass
5,3
3,8
2,2
32,2
2,8
Mısır Slajı
2,0
2,2
1,3
15,0
0,1
Kuru Madde (İhtiyaç/Kg)
4,5
3,5
2-5
8,0
1,0

 

Adana'da yapılan Italian Ryegrass slajı besin değerleri

 

Yonca yem bitkisine göre daha yüksek besin değerlerine sahip Italian Ryegrass yem bitkisi sizi hayvancılıkta kazanca ulaştıracaktır. Yukarda ki tabloda yem bitkisi Italian Ryegrass'ın protein değerleri yoncadan daha yüksektir.

 

 

Süt alımı yapan firmalar Italian Ryegrass ile beslenen ineklerin, koyunların ve keçilerin sütününe fazladan pirim ödemektedir. Burda Italian Ryegrass sütün yağ, protein ve kuru maddesini diğer yemlere göre daha çok arttırmaktadır. Süt artışı için Italian Ryegrass otu tohumu ekimi yapılmalıdır. Yem bitkileri üretiminin arttırılması olanakları araştırılıp yürürlüğe konulmalıdır.

Organik köy tavukçuluğu ve salma tavukçuluk yapan bir çok yetiştirici tavuklarına Italian Ryegrass yem bitkisinden ekmektedirler. Salma tavukçulukta ana yem, yeşil yem Italian Ryegrass'dır. Yüksek besin ihtiva eden Italian Ryegrass yumurtlamayan tavukları yumurtlatmakta, tavukların yumurta büyüklüğünü arttırmaktadır. Yumurta sarısı hem büyümekte hemde daha koyu bir renk almaktadır. Italian Ryegrass ile beslenen tavukların etleri ve yumurtaları daha leziz olmaktadır. Ayrıca tavuklar daha sağlıklı beslenmektedir. Hindi yetiştiriciliği, ördek ve kaz yetiştiriciliği için Italian Ryegrass çok önemlidir.

 

 

Tohum sipariş için:0 (322) 239 88 08 - 0 555 997 50 75 - 0 532 266 40 41 - 0 530 300 52 73 ADANA. Kredi kartıyla uzaktan ödeme imkanı. Yem bitkileri desteklemelerinden yararlanmak için; yem bitkileri başvuru formunu doldurup, yem bitkileri başvuru dilekçesiyle Gıda Tarım Hayvancılık İl ve İlçe Müdürlüklerine müraacat etmek gerekmektedir.

-
 

Reygras Otu Nedir?

Ryegrass nefis bir yem bitkisi çeşitidir. Reygras otu nedir diye sorusunun ilk cevaplarından biri; hayvan beslemenin en ucuz yoludur. Reygras otu tek yıllık bir ot bitkisidir. Yem bitkilerinin en önemlilerindendir. Çok biçimliktir. Yüksek ot kalitesine sahiptir. Hayvanlar zevkle isteyerek tüketirler. Hayvanlara doyası verilir. Reygras otunun hayvan beslemede hiç bir yan etkisi mevcut değildir.

Reygras Otu Tohumu Fiyatı:

Reygras tohumu fiyatı yonca tohumundan daha ucuzdur. Reygras otu tohumu fiyatı yurt dışındaki tohum üretim politikasına göre yükselip inmektedir. Reygras otunu Türkiye'ye yerleştiren Torunoğlu Tohum her zaman Reygras tohum fiyatı politikasında belirleyici olmuştur. Reygras otu tohumu torbaları İthal olarak şirketimizde 25 kglık torbalarda satışa arzedilmektedir. Yem bitkisi tohumu fiyatları çiftçiyi yakından ilgilendirmektedir.

Ryegrass Otu Balya Fiyatı:

Ryegrass balya fiyatı yonca balyasından daha yüksek fiyatlara satılmaktadır. Ryegrass balyası; protein ve enerji değerleri bakımından daha yüksektir. Ryegrass balyasında yonca balyasında olduğu gibi yaprak dökülmesi yoktur. Ryegrass balyası bol yapraklı ve yumuşak bir ota sahiptir. Ryegrass otu balya fiyatını öğrenmek için bize ulaşabilirsiniz.

Reygrass otu yorumları

Genelde Reygrass ile yapılan yorumlarda hayvan yetiştiricisinin memmuniyeti söz konusudur. Yorum web sitelerinde, Ryegrass otu yorumlarında olumsuzluk yanlış ekimlerden, tohumu derine kaçırmaktan kaynaklanmaktadır. Biz tohum kuruluşu olarak Reygrass yetiştiricisinin yanında olmaktayız.

Reygras Otu Faydaları:

Reygras otunun faydaları saymakla bitmeyecek kadar çokdur. Çok yüksek besin değerlerine sahip bu bitkiyle beslenen süt ve besi hayvanlarında gözle görülür bir verim artışı ortaya çıkmaktadır. İneklerin kızgınlık siklüsünü düzene sokmaktadır. İnek, at, koyun ve keçilerin  tüylerinde zeytin yağı sürülmüş gibi  bir parlaklık oluşturmaktadır. Hayvanları; Ryegrass otu dirençli tuttuğu için meme iltihaplarının, mide bağırsak ve metabolik hastalıkların oluşmasının önüne geçmektedir.

Ryegrass Otu Kaç Defa Biçilir:

Ryegrass otu susuz arazide yağışın durumuna göre 2-3 defa biçilir. Sulama yapılan arazide Ryegrass otu 5-6 kez biçilir. Her 20 günde bir tekrar tekrar biçim yüksekliğine ulaşmaktadır. Havalar ılıman giderse yaklaşık ekimden 35-40 gün sonra biçime gelmektedir.

Ryegrass Otu Besin Değerleri:

En uygun biçim yüksekliği bitkinin 40 cm boya ulaşmasında yapılan biçimdir. Bu yükseklikte en yüksek besin değerlerine ulaşmaktadır. Yoncadan yukarda protein oranına, mısır slajının enerji değerlerine yakın enerjiye sahiptir. Ryegrass otunun kuru maddesi yüksektir. Ryegrass yeşil otu hayvanlar ne kadar yerse yesin ishal etmez, inceltmez. Hayvanların ihtiyaç duyduğu protein, enerji, vitamin ve minarellere sahip özel bir besin kaynağıdır.

Ryegrass Slajı:

Ryegrass'ı slaj yaparken önce otu biçip güneşin durumuna göre 2-4 gün soldurmak, %33-40  kuru maddeyi yakalamak ot slaj kalitesi için çok uygun olaçaktır. Ryegrass slajı, mısır slajından daha pahalı satılmaktadır. Ryegrass slajı yaparken ot slaj inekulantı(ot slaj katkısı) kullanmak slaj kalitesini iyileştirmektedir. 

Reygras Otu Özellikleri:

Reygras otunun özelliklerinin başında serin ve ılıman mevsimlerde yetişebilmesidir. Kesinlikle 35 derece ve üzerinde, yaz sıcaklarında büyümez ve kurur. Reygras otunun sindirilme özelliği çok yüksektir. Bir hayvan çok yüksek miktarda yemesine rağmen rahatsızlanmamaktadır. Reygrass yeşit otu tüm hayvanların tercih ettiği bir besin kaynağıdır. Reygrass otunu hayvan yerken doyduğunu bilmemektedir.

Reygras Otu Fiyatı:

Reygras otu fiyatı belirlenirken kuru paket yada yarı soldurulmuş rulo slaj olarak fiyatlandırılmaktadır. Reygras yeşil otunun piyasası henüz oluşmamıştır. Reygras otu tohumunun fiyatı şirketimizde uygun rakama satılmaktadır.

Reygras Otu Ekimi:

Reygras otu ekimi Ağustos 15'ten itibaren başlamaktadır. Bölgelere göre değişiklik göstermekle beraber yıl sonuna kadar ekimler devam etmektedir. Toprağı ekime hazırlamak için toprak çok inceltilir, ufalanır. Reygras otu ekiminde dekera 5 kg tohum, hektara 50 kg tohum ekilir. Reygrass tohumu 1-2 cm derinliğe düşecek şekilde ekilir. Üzerine sürgü (tapan) çekilir, akabinde en son dişsiz silindir çekilip sıkıştırılır.


 

Hayvancılıktan daha çok para kazanmak için http://www.torunoglutohum.com/bilgi-bankasi/etci-sigir-irklari/piedmontese-sigiri-irki tıklayınız.

İlginç Tarım Makinaları videoları için tıklayınız. http://www.torunoglutohum.com/ilginc-tarim-makinalari-videolari.html

Etiketler:Italian Ryegrass, Ryegrass yem bitkisi, kaba yem, reygrass, reygras, yem bitkileri tohumları, inek, süt ,besi, otu, tohumu, İtalyan çimi, Lolium Multiflorum, yem bitkileri nelerdir nerelerde yetişir.


Reygras Otu Dekar Verimi:

Reygras otu arazinin verim özelliğine bağlı dekara verimi 2.5 3 tona kadar kuru ot, 15 tona kadar yeşil ot vermektedir. Reygras otu verimi yüksektir. Bu tonajda ot veren çok az sayıda kaba yem bitkisi çeşiti vardır.

Reygras Otu Desteklemesi:

Reygras otunun yem bitkisi desteklemesi vardır. Yem bitkisi destekleme listesinde İtalyan Çimi olarak bahsi geçmektedir. Yem bitkisi destekleme başvurusu yapacak çiftçiler Reygras otu faturası ve sertifikasıyla Gıda Tarım Hayvancılık İl ve İlçe Müdürlüklerine başvurmaları gerekmektedir.

Reygras Otu Ekimi:

Reygras otu tohumu ekim şekli serpme veya mibzerle yapılır. 1-2 cm toprak  altına düşecek şekilde tapanla (sürgüyle) kapatılıp, üzerine yuvarlak dişsiz silindir çekilir. Akabinde 15 gün sulanır.

Reygras Otu Hakkında Bilgi:

Reygras otu hakında en geniş bilgi Torunoğlu Tohumculuk web sitelerinde mevcuttur. Reygras otu hakkında bilgi özeti, harika bir yem bitkisi oluşudur. Kazançlı bir hayvancılık için bu bitkiyi ekmek bir zorunluluktur.

Reygras Otu Kaç Yıl Yaşar:

Bir yıl yaşar, bir çok kez biçilir. Her yıl yeniden ekilir.

Reygras Otu Koyun Otlatmak:

Koyun otlatmak için mükemmel bir bitkidir. Büyük baş ve küçük baş hayvanlar Reygras otunda sorunsuz otlatılır.

Reygras Otunun Latincesi:

Lolium multiflorum'dur.Türkçesi İtalyan Çimidir.

Reygras Otu Nasıl Biçilir:

Ya tamburlu ot biçme makinasıyla yada ot slaj makinasıyla veyahut ENRİA ot biçme vagonuyla biçilir. Ayrıca küçük aile işletmeleri tırpan (kosa) ve orakla biçebilir.

Reygras Protein Oranları:

Reygras otunun protein değerleri rulo slajında %19.2, yeşilinde %22 ham protein taşır.

Reygras Otu Satılık

Reygras otunu Türkiye'de ilk kez Torunoğlu Tohumculuk 25 yıl öncesinde satmaya başlamıştır. O günden bu güne Ryegrass tohumu satışlarımız devam etmektedir. Satılık Reygras otu tohumlarında Torunoğlu Tohumculuğu tercih ediniz. Çünkü kalite Torunoğlunda.

Reygras Otu Ücretleri:

Reygras otu ücretleri hakkında bilgi edinmek için bizi arayınız: 0 532 266 40 41 - 0 322 239 88 08 - 0 530 300 52 73

Reygras Otu Zayıflatır Mı?

Reygras otu hiç bir hayvanı zayıflatmaz. Hem besi hem de besi hayvanlarında kondüsyon ve besi artışı sağlar. Reygrasla beslenen hayvanlar semizleşir.

Süt Otu:

Süt otu diye bir yem bitkisi yoktur. Süt otu, şifalı bir bitkidir. Çiftçiler kendi aralalarında Reygras otunu süt otu demektedirler. Ama litaratürde süt otu yem bitkisi diye bir kavram mevcut değildir.

Yem bitkisi tohumu fiyatları

Yem bitkisi tohumu fiyatları 2018 yılında artan Dolar ve Euro  kurları nedeniyle bir miktar artmıştır. Bu yükselişi Torunoğlu Tohumculuk müşterilerine yansıtmamıştır. Yem bitkisi tohumu fiyatlanı firmamız uygun tutmaya çalışmaktadır.

Diğer web sitemizi incelemewk için tıklayınız...

Online Alışveriş Hemen Ara