Hazır Çim (Rulo Çim) Uygulaması

 

Hazır çim nasıl ekilir? Tesviye edilmiş tarlaya çim tohumları ekilir.Ardından çimin yeteri büyümesi beklenir.Çimin biçilmesi ve bakımı yapılır.Tarlaya ekilen çim uygun aletlerle sökülerek rulo haline getirilip tablalara yerleştirilir.Uygulama yapılaçak alanda gerekli zemin düzeltmesi yapıldıktan sonra hazir çim serilir ve sulaması ve bakımı yapılarak yeni yerde toprakla bütünleşip yeşermesi sağlanır.Rulo çim, normal çim tohumu ekimine göre kolay ve pratik bir uygulamadır.Torunoğlu Tohum hazır rulo çim tohumlarını çim yetiştiricilerine ucuz fiyatlı olarak satmaktadır.Çim tohumlarımız ithal ve sertifikalıdır.Hazır çim üretimi için en iyi tohumlar Torunoğlu Tohumculuk'da

Son yıllarda hazır çim üretimi(hazır çim yetiştiriçiliği) ve kullanımı yagınlaşmaya başlamıştır.Rulo hazır çim üretimi yetiştiricisine iyi paralar kazandırmaktadır.

Rulo halindeki hazır çim, bahçenize çok kolay bir şekilde,halı serer gibi döşenip serilir.. Size sadece uygun çeşitleri seçmek kalıyor.

Hazır çim serildikten 10-15 gün sonra rahatlıkla üzerine basabilinir.Çok amaçlı olarak kullanabilirsiniz.

Hazır çim nasıl uygulanır?

 

Hazır çim seçimi
Hazır çimin üretimi çok önemlidir. Mera çimi gibi nereden söküldüğü belli olmayan çim, bahçenize yabani ot, hastalık ve zararlı böcekler getirebilir!Öncelikle bahçenizin yapısına uygun çim seçmeniz gerekir.

Ancak Rulo halinde ve paletlerde ambalajlanmış hazır çim, zarar görmeden  taşınabilir. Hazır çim üretim yerinden söküldükten en geç bir gün içinde uygulanmalıdır. Uzak yerlere taşınacaksa mutlaka soğutuculu kamyonla taşınmalıdır.

Hazır çim(rulo çim) toprağının hazırlanması
Hazır çimin uygulanacağı saha, taş, kesek, yabancı maddelerden arındırılmalıdır. 15-20 cm seviyesindeki toprak organik madde bakımından zenginleştirilmelidir. Ve drenajı yapılmalıdır.

Rulo (hazır)çim uygulaması

 

Rulo çim toprağının bastırılması
Hazır çimin düzgün bir alana serilmesi gerekmektedir. Boşluk ve eğimleri yok etmek için toprak silindir  sıkıştırılır.

Rulo çim ekilecek toprağın tesviyesi
Toprak ince bir tırmık ile düzeltilmeli, eğimli yerler ve boşluklar doldurulmalı, toprak tekrar çiğnenmelidir.

Topragın gübrelenmesi

Hazır çimin serileceği toprak besin bakımından zenginleştirilmelidir, dolaysı ile Torf, Organik Gübre veya yapay gübreler ile (NPK 15-15-15) zenginleştirilmelidir.

Rulo çimin sulanması


 Toprak hazırlığı, gübrelemeden sonra toprak hafif bir şekilde sulanarak nemlenmesi sağlanmalıdır.

Rulo hazır çimin serilmesi


 Rulo halindeki hazır çim, en geniş olan köşeden başlıyarak serilir. Rulolar halı gibi düzgün bir şekilde boşluk kalmayacak şekilde döşenir. Köşeler ve gereken yerler keskin bıçakla kesilip düzeltilip bastırılır.

Rulo hazır çimin sıkıştırılması

Hazır çim kökleri hava almamalıdır, boşuklar torf veya toprak ile doldurulmalıdır. Yerleştirme işleminden sonra çim hafif bir silindir ile bastırılıp boşluklar tamamı ile kapatılmalı ve sıkıştırılmalıdır.

Hazır çimin sulanması

Hazır çim serildikten sonra çim sulananır. Çim kökleri zemin toprağına bağlanıncaya kadar  iki hafta zorunlu olmadıkça üzerine basılmamalıdır.

 

Etiketler:Hazır çim,rulo çim,hazır çim yetiştiriçiliği,hazır çim fiyatları

Online Alışveriş Hemen Ara