Blue Texel Koyun ırkı

Blue Texel Koyun ırkı

Blue Texel koyun ırkının ana vatanı Hollanda’dır. Nadir bir cinstir. İlk olarak 1970’lerin başsında kaydedilmiştir. Beyaz Texel ırkının resesif mavi genin bir araya getirilmesiyle oluşmuştur. Beyaz Texel ırkının %25 i Mavi Texel olarak doğmaktadır.1983 yılında kayıtlı 11 sürüden 213 tanesi Mavi Texel’dir. Bu ırk Hollanda’da sayıları giderek artarak çok popüler hale gelmiştir. 250 sürüde 6500 Mavi Texel ırkı kaydedilmiştir. İngiltere’ye italat edilen sürülerin çoğu da Beyaz Texel’lerden doğan Mavi Texel’lerden oluşmuştur.

Mavi Texel, Beyaz Texel’e benzer fakat renkleri mavi denilen koyu kahve, gri tonlarındadır. Beyaz Texel’e göre daha dayanıklı yapıdadır. Daka kaslı, güçlü ve düzgün bacak yapısına sahiptirler. Daha yağsız daha kaliteli ete sahiptirler. Daha uzun ömürlüdürler.

Mavi Texel ırkının doğurganlık özelliği de çok iyidir. Annelik içgüdüleri kuvvetlidir. Bu nedenle süt verimleri de iyidir. Kuzuları Beyaz Texel’e göre daha erken gelişir.

Mavi Texel koyun ırkı yetiştiriciliği ve Blue Texel fiyatları hakkında bilgi almak için firmamızla iletişime geçebilirsiniz.


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis