Angus Sığırı

Angus Sığırı Yetiştiriçiliği

Angus Sığırı Özellikleri

Angus sığırı et verimi bakımından Avrupa ve Amerika'da ünlü etci sığırlardan biridir.Angus sığırı özellikleri arasında boynuzsuzluk belirgin bir özelliktir.Angus sığırı günlük canlı ağırlık artışı ve et verimi ve yağsız et bakımından kendinden çokca bahsedilen bir ırktır.

Angus sığırı zor tabiat koşulaına dayanıklı mera hayvancılığına uygun bir sığır cinsidir.Bizim yerli sığırlarımız gibi çayırlarda  başı boş yetiştiriçiliğe uygun bir sığır türüdür.

Angus sığırlarında renk bazı çeşitlerde siyah,bazı çeşitlerde kırmızıdır.Siyah angus ve kırmızı angus olarak isimlendirilmektedir.Angus sığırlarının asıl memleketi  İskoçya'dır.

Angus sığır çiftlikleri Amerika'da çok yaygındır.

Kırmızı anguslar (red angus) renk tonu olarak milli sığır ırkımız güney anadolu kırmızısı (gak) gibidir.Angus ineklerinde doğum kolaylığı vardır.Angus buzağı yaklaşık 39 kg.la dünyaya gelir.

Angus inekleri 650 700 kg.angus dana ve boğaları 1100 kg.üzeri canlı ağırlığa ulaşır.Angus inek,angus dana ve gebe düve fiyatları diğer et sığırı fiyatları civarında seyretmektedir.

Angus inekleri uzun yıllar damızlık üretiminde kullanılır ve oldukca uzun yaşarlar.yemden yararlanma yetenekleri yüksektir.

Türkiye'ye angus gebe düve ve kesimlik angus besi danası ithalatı yapılmıştır.Angus dana eti,kıvam ve lezzet bakımından beğenilmemiş ve halkımız nezdinde hayal kırıklığı oluşturmuştur.Angus sığırı ,deve kuşu,pekin ördeği,cincilya,saanen keçisi gibi basın tarafından çok fazla abartılmış,ticari olarak girişimciler ve yetiştiriciler aldatılmıştır.Bu sığırlar ülkemiz iklimine uyumda zorlanmış asabiyetleri neticesinde bakımlarında ciddi zorluklar oluşmuştur.

Halbuki angus gebe düve ve angus dana yerine,piedmontese,şarole,belcika mavisi ve limuzin sığırı ithal edilmiş olsaydı ülkemiz hayvancılığı açısından doğru bir iş yapılmış olurdu.

Bizim yerli sığırlarımız en ucuza beslenen sığırlar iken,ısrarla yabancı sığır ırkı dayatması akıl karı değildir.Ülkemize ithal edilip getirilen angus damızlıklar genetik olarak korunmalı ama yeni yatırımcı çiftliklere diğer et sığırları ithal edilmelidir..Türk besici ve damızlık sığır yetiştiricileri artık,güney anadolu kırmızısı,boz ırk,doğuanadolu kırmızı,yerli kara,kilis sığırı ve maraş sığırı saf yetiştiriçiliğini başlamaktan başka seceneği yoktur.Bu milli sığır ırklarımız yok olmadan devletimizin sahip çıkmadığı yerli sığırlarımızın yetiştiriçiliğine başlayarak,hem bu sığırları korumak,hem de daha fazla kazanca ulaşmamız mümkündür.

Etiketler:besicilik,angus,satılık angus dana fiyatları

Angus resimleri

Galeri


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis