Polwarth Koyun Irkı

Polwarth Koyun Irkı

Polwarth Koyun ırkı Avustralya’nın yerli koyun ırkıdır. 1880 yılında Lincoln ve Merino koyun ırklarının melezlenmesiyle oluşmuştur. Cins aslında %25 Lincoln, %75 Merino kanına sahiptir. Avustralya dışında bir çok ülkeye ihracı da yapılmıştır. Özellikle Güney Amerika’ya ihracı yapılıp uzun yıllar yetiştiriciliği yapılmıştır. 1918’de dernekleri kurulmuştur.

Polwart koyun ırkı gelişmiş mera alanlarına uygun çok dayanıklı hayvanlardır. Özellikle Güney Avustralya’nın yüksek yağışlı bölgelerinde bulunurlar. Hem etleri hem de yünleri için yetiştirilirler. Yağsız, kaliteli karkas eti vardır; ama daha çok yünleri için yetiştirilir. Çok dayanıklı hayvanlardır. Hemen hemen hiç telef olma riskleri yoktur. Canlı ağırlıkları dişilerinde 50-60, koçlarında ise 70-80 kg aralığındadır.

Polwarth koyun ırkı çok güzel bir görünüme sahiptir. Vücutlarının hemen hemen her bölgesi yünle kaplıdır. Hem boynuzlu hem de boynuzsuz çeşitleri vardır. Boynuzsuz çeşitleri daha çok görülür. Bu ırk dayanıklı, yumuşak, esnek ve yüksek verimli yün üretmektedirler. Yün inceliği 22-25 mikrondur. Yüksek verimli yünleri ortalama 6-7 kg’dır.

Annelik içgüdüleri çok iyidir. Bir batımdaki kuzu sayısı 1,4-1,6 ‘dır.

Polwarth koyun ırkı yetiştiriciliği ve Polwarth koyun ırkı fiyatları için firmamızla iletişime geçebilirsiniz.

 


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis