Racka koyun Irkı

Racka koyun Irkı

Racka koyun ırkının kökeninin Macaristan’dan geldiği söyleniyor. Fakat tarihinin daha eski olduğu biliniyor. Güneybatı Asya’da yaklaşık 11.000 yıl öncesine dayanan Racka benzeri koyunların kafatasları ve kemikleri bulunmuştur. Yaklaşık 8.000 yıl önce Mezopotamya’da Eski Irak ve eski Mısır’da mağaralarda bulunan resimlerde Racka gibi uzun boynuzlu hayvan resimleri bulunmuştur.

Racka koyununun çok gösterişli boynuzları vardır. Boynuzları adeta bir matkap gibi ve diktir. Bu boynuzlar erkeklerinde yaklaşık 50 cm, kuzularında ise 30 cm’dir. Uzun gövdeli, ince kemikli nisbeten küçük koyunlarıdır. Koçlarını cidago yükseklikleri 70 cm, ağırlıkları ortalama 50 kg’dır. Koyunlarının cidago yükseklikleri 65 cm, ağırlıkları ortalama 40 kg’dır. Koyunları 1 yavru verir.

Bu cins iki ana renklere sahiptir. En yaygın olanları başları ve ayakları kahverengidir. Yünleri ise açık kahve, koyu kahve, ve beyazdır. Yün verimi 2-3 kg’dır. Siyah olanları da vardır. Hayvanların üzerindeki yünler güneş ışınlarına maruz kaldıkça kırmızımsı renk alırlar. Yaşlandıkça renkleri griye dönüşür.

Racka koyun ırkı yetiştiriciliği ve Racka koyun ırkı fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için firmamızla iletişime geçebilirsiniz.


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis