Ramboillet Koyun ırkı

Ramboillet Koyun ırkı

Ramboillet koyun ırkı,Fransa'daki İspanyol Merinosundan geliştirilen Rambouillet, batıdaki sürülerin çoğunun temelidir. Rambouillet, geniş, beyaz yüzlü, ayakları yünlü, hızlı büyüyen, uzun ömürlü, görkemli, çeşitli iklim ve yem koşullarına uyum sağlayan, tüm yıl boyunca en iyi koyunlardan biri olarak kabul edilen ve kaliteli eti ve yünü olan koyun ırkıdır.

Rambouillet koyunları, güzel görünüme sahip büyük boyutlu hayvanlardır. Hem koç hem dişi boynuzludur, ancak koçların büyük kavisli boynuzları vardır. Rambouillet koyunları çok güçlü ve dayanıklı hayvanlardır. Neredeyse tüm iklim çeşitlerinde yaşamlarını sürdürürler. Bu koyunlar  aslında çift amaçlı bir hayvandır ve hem et hem de yün üretimi için yetiştirilirler.

Üstün yün ve koyun eti yakın cins özellikleri ile iyi bilinirler. 3.6 ila 8.1 kg yün üretir. Polar elyaf uzunlukları 2-4 inç arasında değişir ve yün inceliği 18.5 - 24.5 mikrondur. Canlı ağırlıkları koçları 113-135 kg, koyunları ise 68-90 kg aralığındadır.

Ramboillet koyun ırkı yetiştiriciliği ve Ramboillet koyunu fiyatları hakkında bilgi almak için firmamızla görüşebilirsiniz.

 


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis