Santa Cruz Koyun Irkı

Santa Cruz Koyun Irkı

Santa Cruz koyun ırkının kökleri Amerika Birleşik Devletleri’nin Californiya’daki Santa Cruz adasından gelmektedir. Nadir görülen bir ırk alarak tarihe adını yazdırmıştır. 1800 yılından beri görülmekte fakat günümüzde nesilleri tükenmek üzeredir. Şuanda yaşayan 200 Santa Cruz koyun ırkının olduğu bilinmektedir.

Santa Cruz Koyun ırkı Merinos, Rambaillet ve Churro koyunları melezlenmesi sonucu ortaya çıkmıştır. ‘’American livestock breeds conservancy’’ adlı koruma teşkilatı bu ırkın Spermalarını çoğaltarak tekrar üretilmesi için çalışmalar yapmıştır.

Santa Cruz koyun ırkı küçük yapılı hayvanlardır. Renkleri genellikle beyazdır, siyah, kahverengi, gri ve benekli türleri de vardır. Yüz, karın ve bacaklarlar tüysüzdür. Sağlam yapılı hayvanlarıdır. Canlı ağırlıkları dişileri 40-50 kg, erkekleri ise 60-70 kg aralığındadır. Çok az yem verilerek yaşamlarını sürdürebilirler.  Yapağıları ince ve orta tiplidir. Kuyrukları kısa ve yünsüzdür. Boynuzlu ve boynuzsuz çeşitleri görülür.

Santa Cruz koyununun dişilerinin annelik içgüdüleri oldukça iyidir. Kolay doğum yaparlar. Doğumlarında hemen hemen hiç kuzu ölümü meydana gelmez.

Santa Cruz koyun ırkı yetiştiriciliği ve Santa Cruz koyun ırkı fiyatları hakkında bilgi almak için firmamızla iletişime geçebilirsiniz.


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis