Scotish Blackface Koyun Irkı

Scotish Blackface Koyun Irkı

Scotish Blackface koyun ırkının kökleri 12. Yüzyıla dayanmaktadır. İskoçya ve İngiltere arasındaki sınır bölgelerinde ortaya çıktığı düşünülmektedir.12. yüzyılda keşişlerin giysileri için bu ırkı yünleri için yetiştirmişlerdir. 1503 yılında James IX isimli İskoçyalı bir yetiştiricinın 5000 adet bu koyun sürüsüne sahip olduğu bilinmektedir. Bu ırk Scottish Highland ve Scotch Horn isimleriyle de bilinmektedir.

Scotish Blackface koyun ırkı genellikle dağlık bölgelerde yaşamlarını sürdürmüşlerdir. İlk olarak 1861 yılında Amerikalı ir yetiştirici 1 koç ve 2 dişiyi Amerika’ya götürüp yetiştiriciliğini yapmış ve yayılmasını sağlamıştır. Suanda ise bir çok ülkede yetiştiriciliği yapılmaktadır. Özellikle Kuzey ve Güney Amerika, İngiltere, Avrupa, İtalya ve Arjantin’de yetiştiriciliği yapılmaktadır.

 

Scotish koyunları Border Leicester koyunlarıyla da melezlemede kullanılmıştır.

Adından da alaşılacağı gibi bu koyun ırkının baş bölgesi siyah ve beyazdır. Aynı zamanda ayakları da siyahtır. Gövdeleri beyazdır. İri yapılı bir cinstir. Yünü çok değerlidir. Yün verimi erkeklerinde 3-3,5 kg, dişilerinde ise 2-2,5 kg’dır. Lüle uzunlukları 15-30 cm’dir.  İki çeşit yün tipi vardır. Güneybatı tipi ve İskoçya tipidir.

Kötü kış şartlarına çok dayanıklı bir ırktır. Hastalık geçirdikleri nadir görülür. Çok kaliteli ve lezzetli etleri vardır. Canlı ağırlıkları dişilerinde 50-65 cm, erkeklerinde ise 70-95 kg aralığındadır.Annelik içgüdüleri çok iyidir. Bir batımdaki kuzu sayısı 1,5’dir.

Scotish Blackface koyun ırkı yetiştiriciliği ve Scotish koyun ırkı fiyatları hakkında bilgi almak için firmamızla iletişime geçebilirsiniz.


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis