Skopelos Koyun Irkı

Skopelos Koyun Irkı

Skopelos koyununun anavatanı Yunanistan’dır. Ege Denizi’ndeki Skopelos adasından adını almıştır. Yunanistan’a ait bu adanın Glassa köyünde ve bu köy çevresinde ılıman iklimde tetiştirilen bir koyun ırkıdır.

Skopelos koyun ırkı sütü için yetiştirilen koyunlardır. İyi beslenen Skopleos koyunları yılda ortalama 400-450 kg süt üretirler. Erken kuzulama yaparlar ve kuzular sütten kesildikten sonra 5-6 ay sağım yapılabilir. Günde ortalama 2,5-3 litre süt verimleri vardır. Anneli içgüdüleri çok iyidir. Bir doğumda 3-4 kuzu doğururlar hatta 6-7 kuzu verdiğine bile rastlanmıştır.

Skopelos koyun ırkı ince kemik yapısına sahiptir. Genellikler renkleri beyaz göz ve ağız kısımları beneklidir. Çabuk gelişim gösterirler. İyi beslenen kuzuları 3 ayda 25 kiloya ulaşırlar. Etleri gecrek ve çok lezzetlidir. Dişileri boynuzsuz erkekleri boynuzludur.

Skopelos koyunları ılıman iklimlerde yaşayan hassas hayvanlardır. Bu sebeple ihraç yapıldığı ülkelerde yetiştiriciliği başarısız olmuştur.

Skopelos koyun ırkı yetiştiriciliği ve Skopelos koyun ırkı fiyatları hakkında bilgi almak için firmamızla iletişime geçebilirsiniz.


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis