Targhee Koyun ırkı

Targhee Koyun ırkı

Targhee koyun ıkrı ilk olarak 20. Yüzyılda USDA Tarımsal Araştırma Hizmeti tarafından geliştirilen dünyanın en modern koyun ırklarından biridir. Cins adını ABD koyun deney istasyonunun çevresinde bulunan Targhee Ulusal Ormanı’ndan aldı. Cins, montana, Wyoming ve Güney Dakota gibi ABD eyaletlerinde çok popülerdir.

Bu cins Lincoln, Rambouillet ve Corriedale ırklarının melezlenmesiyle meydana gelmiştir. ABD Targree Koyunları birliği 1951 yılında kurulmuştur.

Targhee koyunları hem etleri hem de yünleri için yetiştirilmektedir. Esas olan yünleridir. Yünleri ok değerlidir. 6 kg’a kadar mükemmel kalitede yün üretirler. Lüle uzunlukları 7,5-11 cm’dir. Yün kalitesi 58-62 S’dir. Yün kapasitesi %50-55 ‘dir. ¾ ince, ¼ uzun yüne sahiptir. Yün inceliği 21-25 mikrondur.

Targhee koyunları genellikle beyaz renktedir. Siyah ve kahverengi olanları da görülmektedir. İti yapılıdırlar. Canlı ağırlıkları koçlarında 90-135 kg, koyunlarında ise 55-90 kg aralığındadır. Boynuzsuz bir ırktır. Zor kış şartlarına dayanıklı bir ırktır.

Targhee koyun ırkı yetiştiriciliği ve Terghee koyun ırkı fiyatları hakkında bilgi almak için firmamızla iletişime geçebilirsiniz.


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis