Çeltik Tohumu

Çeltik tohumundan dekara küçük veya büyük daneli oluşuna göre 15 kg ile 20 kg arasında tohum ekilir. Tohumlar 2 gün önceden su içine konur önçimlenmeye alınır. Çeltik yanıklık hastalığına karşı funpusit ilaçlaması yapılır.

Beyaz uç nematoduna karşı ön çimlendirmeden önce 55-60 C sıcak suda tohumlar 10 dk tutulur. Çeltik ekim zamanı su sıcaklığına göre değişir. Çeltik ekimi için su sıcaklığı en az 12 C olmalıdır. Hava sıcaklığı 18-35 derece olmalıdır. Ekim şekli elle saçma, mibzerle fideleme şeklindedir.

Çeltiklerin gelişme döneminde tavalarda su yüksekliği 15 cm olmalıdır. Çeltik salkımlarının %80 'i saman rengini almışsa alt kısmındaki daneler sert mum kıvamına ulaştığında hasat yapılır.

Çeltiğin olgunlaşma süresi 125-130 gündür. Çeltikten dekarda verim 750-1350 kg arasında çeşit seçimine göre alınır. Dünya rekoru çeltik veriminde dekardan 2240 kg'dır.

Sertifikalı Çeltik tohumu çeşitlerimiz:

-Efe
-Paşalı
-Yatkın 
-Osmancık 97
-Kale
-Edirne

Sertifilalı ve yüksek verimli osmancık ve baldo çeltik tohumlarının satışlarına başlamış bulunmaktayız.Çeltik tohumu fiyatlarını öğrenmek ve satılık çeltik tohumu almak için firmamızla iletişime gecebilirsiniz.Hastalıklara ve yatmaya dayanıklı sertifikalı çeltik tohumları Torunoğlu Tohum'da.

Etiketler:Çeltik tohumu,sertifikalı çeltik tohumları,çeltik tohumu fiyatları

Online Alışveriş Hemen Ara