Soğan Tohumu

Soğan ülkemizde çok tüketilen bir üründür. Yurt genelinde yetiştiriciliği yapılmaktadır. Taze yeşil soğan ve kuru baş soğan olarak tüketilmektedir.

Soğan yetiştiriciliğinde en önemli iki faktör sıcaklık ve gün uzunluğudur.  Kısa gün uzunluğunda 8-10 saat, orta gün uzunluğunda 10-12 saat, uzun gün uzunluğu isteyen çeşitlerde 13-15 saat gerekir. Serin iklimlerde soğandan daha yüksek verim alınmaktadır. Bu dönemde sıcaklık 12-13 C derecedir. Soğan baş bağlarken sıcaklık isteği artar, bu dönemde sıcaklık isteği 18-20C 'dir. Başın olgunlaşma döneminde sıcaklık isteği 23-27 C 'dir.

Kısa gün soğan yetiştiriciliğinde en uygun ekim zamanı 10 Eylül- 10 Ekim tarihleri arasıdır. Orta gün ve uzun gün soğan ekim zamanı ise Ocak-Mart aylarıdır.

Soğan ekiminde sıra üzeri 15-20 cm sıra üzeri 4-7 cm olması gerekmektedir. Soğan tohumu dekara saçma 1-1.5 kg pinomatik mibzerle ekimde 500-800 gr ekilir. Sertifikalı soğan tohumu kullanımında soğan tarlasından dekarda 4-10 ton soğan hasat edilir. Soğan tarladan genelde elle hasat edilir. Geniş arazilerde soğan toplama makinalarıyla hasat yapılır. 

En erken soğan hasatı Adana'da başlar sonra Hatay- Mersin vilayetleri izler sonra diğer bölgelerimizde hasatlar devam eder. En çok Bursa Karacabey'de yetiştirilmektedir.

Soğan tohumu çeşitleri ve soğan tohumu fiyatları hakkında firmamızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Etiketler: soğan tohumu fiyatları, soğan tohumu çeşitleri, sertifikalı soğan tohumu, soğan yetiştiriciliği

Online Alışveriş Hemen Ara