Dallı Darı Tohumu

Dallı darı dekara 5 kg ekilir. Ekimi İlkbaharda yapılır. 

Dallı darı yem sanayisinde ve biyoyakıt üretiminde kullanılan bir tarla bitkisidir. Ülkemizde yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanmasıyla enerji sektöründe ve yem sanayisinde büyük katkılar sağlayacaktır.

Dallı darı hakkında araştırma yapan Selçuk Üniversitesi (SÜ) Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman Soylu Kuzey Amerikada yetiştirilen bu bitkinin ilk kez Selçuk Ünivertesinde denemelerinin yapıldığını , yapılan araştırmalar sonucunda dallı darının çok önemli bir anerji kaynağı olduğunu saptamıştır. 

Proje kapsamında yapılan çalışmada dallı darının çok yıllık bir bitki olduğu , ekildiğinde 15 yıl ömür sürdüğü gözlenmiştir. Bu bitkinin yoncadan daha uzun ömürlü olduğu , daha çok ot verimine sahip olduğu ve soğuğa daha çok dayanıklı oldugu saptanmıştır.

Dallı darının ülkemizde ekiminin yaygınlaşmasıyla büyük bir döviz giderimiz olan enerji açığımızı iyileştirecektir. 

Dallı darıyı eken çiftçilerimiz çok yıllık bir tarla bitkisi olması sebebiyle her yıl tohum ekmek zorunda kalmayacak , tarla hazırlamak ve yeni tohum ekmek gibi zahmetlerde bulunmayacaklardır.

Hayvancılıkla uğraşan çiftçilerimiz için altarnatif bir yem bitkisidir. Hayvanların kaba yem ihtiyacını karşılamaktadır. aynı zaman da yine yapılan araştırmalar sonucu dallı darının erozyonu önlediği de saptanmıştır.

En iyi dallı darı çeşitlerini firmamızdan temin edebilirsiniz. Dallı darı fiyatlarını ve dallı darı çeşitlri hakkında daha çok bilgi almak için firmamızla iletişime geçebilirsiniz.

Online Alışveriş Hemen Ara