Pamuk Tohumu

Pamuk kazık köklü bir bitkidir. Boyu 80-120 cm civarında, gövdesi dik, odun ve meyveleri ayrıdır. Çiçeklenme ve hasat devresi uzundur. Çalısal görünümü vardır. Yazlık bir endüstri bitkisidir. Ülkemizde pamuk tarımı tek yıllık olarak yapılır.

-

Pamuk üretimi daha ziyade Çukurova, Güneydoğu Anadolu Bölgesi, ve Ege Bölgesinde yoğunlaşmıştır. Ayrıca Iğdır ovasında da pamuk yetiştirilmektedir. Ege Bölgesinde Söke Ovası pamuk yetiştiriciliğinde öne çıkmaktadır.

Pamuk yetiştiriciliği ülkemiz tekstil sektörü için son derece önemlidir. Son yıllarda gerileyen pamuk yetiştiriciliği tekrar canlandırılmalıdır. Ülkemiz pamuk ithali sarmalından acilen kurtulmalıdır. Milyonlarca ülke insanına iş, aş ve ekmek sağlayan  pamuk yetiştiriciliği ve pamuk üretimine gereken önem verilmelidir. Bir endüstrisi bitkisi olan pamuk ülke kalkınması için son derecece önemlidir.

Pamuk hasadında son yıllarda makineyle hasat yaygınlaşmaya başlamıştır. Yinede geleneksel pamuk toplama yöntemi uygulanmaya devam etmektedir. 

Pamuk tohumları(çiğit) ve pamuk küspesi hayvan yemi olarak yem sanayinde yaygın kullanılmaktadır. Geleneksel elle toplamadan sonra pamuk yaprakları kaliteli bir kaba yemdir. Hayvanlar tarafından severek yenir. Pamuk yaprağının besleyici özelliği yüksektir.

Pamuk ekimi çoğunlukla mibzerle sıraya ekim yapılır. Sıra arası 60-80 cm olarak bırakılır. Dekara 2.5-4 kg tohum atılır. Ekim derinliği 4-5 cm olmalıdır. Tohumun derine kaçmamasına özen gösterilmelidir. Yüksek verim , kaliteli ürün sağlanması için dengeli ve yeterli gübrelemeye; bitki, toprak özelliğine göre sulama zamanı, aralığı ve miktarına dikkat edilmelidir.

Pamuk ekim zamanı bölgelere göre Mart- Nisan-Mayıs aylarıdır.

Ülkemizde pamuk hasatı Eylül ayının ortalarından itibaren başlar ve Ekim ayının sonuna kadar sürer.Pamuk dekara verim 500-800 kg'dır.

Pamuk tohumu firmamızda sertifikalıdır. Yüksek verimli pamuk tohumu çeşitlerini satışa sunmuş bulunmaktayız. Sertifikalı pamuk tohumu çeşitlerinden satın almak için firmamızı arayabilirsiniz. Pamuk tohumu fiyatları tohumluk çeşidine göre farklılık göstermektedir. Satılık pamuk tohumunu firmamızdan sipariş edebilirsiniz. Pamuk tohumu çeşitlerimiz makinalı hasata uygundur. 2020 pamuk tohumu fiyatlarını öğrenmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz

-

Etiketler:Pamuk tohumu 2020 fiyatları, pamuk tohumu çeşitleri, pamuk tohumu fiyatları, pamuk yetiştiriciliği

 

Online Alışveriş Hemen Ara