Kara Kılçık Buğday Tohumu 

Kara kılçık buğday tohumu bünyesinde taşıdığı kara kılçıklar nedeniyle bu isimle anılmaktadır.

Dekara 20 kg ekilir. Rüzgarlı ve havadar arazilerde iyi netice verir. Ekim zamanı sonbahardır. Kara kılçık buğdayı yetiştiriciliği tarihte tüm Türkiye'de yetiştiriciliği yapılır. Kara kılçık buğdayı diğer buğday türlerine göre daha esmer ve daha serttir. Fakat besleyici özelliği daha fazladır. Günümüz buğdaylarından vitamin ve mineral bakımından değerleri kat kat yüksektir.İçerisinde demir, fosfor A, E, K, C vitaminleri fosfor kadar potasyum  açısından zengindir. Çocukların zeka gelişimi için önemli bir besin kaynağıdır.

 Kara kılçık buğdayı atalarımızdan bize miras kalmış, binlerce yıllık geçmişi olan Anadolu'ya ait doğal paha biçilemeyen yerli bir buğday tohumudur. Kara kılçık buğdayının bulguruna, pilavlık bulguruna, köftelik bulguruna ve ekmeğinin lezzetine doyum olmaz. Kara kılçık buğdayı yüksek fiyatlara alıcı bulmaktadır. Tarhana yapımında da kullanılmaktadır.

Karakılçık buğdayı içerisinde bol miktarda lif bulundurduğu için sindirim sistemimizede oldukça faydalıdır. Bağırsaklarımızın çalışmasını sağlayarak kabızlık gibi oluşan veya oluşabilecek rahatsızlıkları ortadan kaldırır. Ayrıca koroner damarların hastalıklarına da bulaşma riskinizi azaltır. Uzman hekimler tarafından yapılan bir araştırma sonucunda erkek bireylerde için günlük sekiz gram ve bayan bireyler için de günlük altı gram buğday tüketimini kesin kılmıştır. Bunlarla beraber hem yaşlı hem de genç bireylerin zihin sağlığını ve hafızasını güçlendirip koruyarak hem zinde hemde ruhsal açıdan rahat olmanızı sağlamaktadır.

Kara kılçık buğdayı yüksek miktarda selenyum içerir.Bu sebeple cilde de çok faydası vardır.İçerisinde barındıran lif mineralleri ciltte olusan sivilcelerle savaşır, cildin onarımını sağlar. Aynı şekilde saç sağlığını da etkileyen kara kılçık buğdayı saçları besler. Son yıllarda da diyet listelerinin vazgeçilmezidir. Protein oranı ve besleyiciliği yüksektir. Durum buğdayıdır.Karbonhidrat yapısı ilkeldir. Bu sebeple glesemik indeksi düşüktür.

 

Gelecekte kara kılçık buğdayın yetiştiriciliği daha fazla artacaktır. Ticaret hacmi daha fazla büyüyecektir. Tüm ciftçilerimize kara kılçık buğday yetiştiriciliğini ısrarla önermekteyiz. 

Kara kılçık tohumu fiyatları ve kara kılçık tohumu yetiştiriciliği hakkında daha fazla bilgi almak için firmamızla iletişime geçebilirsiniz.

Online Alışveriş Hemen Ara