Karpuz Tohumu

Ülkemiz dünya karpuz üretiminde Çin'den hemen sonra gelmektedir.Dünya karpuz üretiminde %20'lik bir payı ülkemiz karşılamaktadır.

Karpuz sıcak mevsim bitkisidir. Karpuz ziraati yapılan bölgede don olmamalıdır.Tohum ekiminde toprak sıcaklığı 12C derecenin altında olmamalıdır. Ekim derinliği 4-5 cm olmalıdır. Erkenci ekimde karpuz fidesi kullanılmalıdır. Özel harçla hazırlanmış (bir ölçü torf, bir ölçü iyi yanmış ahır gübresi, bir ölçü dere kumu) ve 1-2 adet tohum atılıp 30-45 gün sonra dikime gelen fideler sıra arası 2m sıra üzeri 75 cm olacak şekilde kültüvatör ile sürülmüş tarlaya dikilir.

Karpuzun hasata geldiği meyve ve sapındaki değişimlerden bilinir. Yetişmiş karpuz hafifler, kabuğu parlar, tırnakla kolay çizilir, meyve sapı incelir. Her kökten 2-5 meyve elde edilir. Taşıma ve depolamada hassas davranılmalıdır.

Normal karpuzlarda 5-6 ton , kabak aşılı karpuzlardan 12-14 ton hasat edilir. Kabak aşılı fide kullanmamak gerekir, karpuzun lezzetini bozmaktadır.

 

Karpuz Tohumu Çeşitleri

-Crimson Sweet

-Washington

Karpuz'un besin değeri (100 gr)

- 30 Kalori

- 0,5 gr. protein 

- 0,3 gr. lif

- 10 mgr. fosfor

- 7 mgr. kalsiyum

- 8,5 mgr. demir

- 320 mgr. potasyum

- 0,2 yağ

- 8,3 karbonhidrat

Karpuz tohumlarımız sertifikalı ve yüksek verim kapasitelidir.Erkenci ve hastalıklara karşı dirençlidir.Hibrit karpuz tohumu çeşitleri, karpuz tohumu fiyatları ve karpuz tohumu çeşitleri hakkında geniş bilgi almak için firmamızı arayabilirsiniz.

En iyi karpuz tohumu hangisidir diye merak etmeyin ,bizi arayın  size en  iyi cins karpuz  tohumu önerelim.

Erkenci karpuz cinsler,Karpuz cinsleri, washington karpuzu

Adana halep karası yerli karpuz tohumlarımız mevcuttur. 

https://www.torunoglutohum.com/bilgi-bankasi/halep-karasi-karpuz-tohumu.html

Etiketler:karpuz tohumu,karpuz tohumu fiyatları,karpuz tohumu çeşitleri,halep karası karpuzu

 

Online Alışveriş Hemen Ara