Kuru Fasulye Tohumu

Latincesi: Phaseolus Vulgaris L.

Kuru fasulye baklagiller içerisinde seçkin bir yere sahiptir. İnsan beslenmesinde yüksek protein içeren bir gıdadır. Kuru fasulye sofralarımızın vazgeçilmezidir.

Kuru fasulye tarımı ülkemizde yoğun şekilde yapılmaktadır. Ekim alanında nohut ve mercimekten sonra gelmektedir.Ülkemizde en çok Karadeniz Bölgesi'nde yetiştirilir.Dünya'da ise Hindistan birinci sırada, Brezilya, ABD ve Çin ise önemli kuru fasulye yetiştiricilerindendir.

Dekara 6-10 kg kuru fasulye tohumu ekilir. 45 cm sıra arası, 8-12 cm sıra üzeri olacak şekilde ekilir. Ekim derinliği 5 cm'dir. Ekim zamanı: Orta Anadolu'da Nisan ayının son haftasından Mayıs başına,Doğu Anadolu da Mayıs ayı ortalarından Haziran başlarına kadar, kıyı bölgelerde ise Mart ayı içerisidir.

Kuru fasulye Oturak ve Sırık olarak ikiye ayrılır.

Kuru fasulye tarlasından dekardan 200-400 kg verim alınır. Ekimden 100-110 gün sonra hasat yapılır.Günümüzde hasadı makineler ile de yapılsa da esas hasat elle yapılır.

Fasulye bitkisi toprağa yoğun azot ve humus bırakır. Fasulye tarlasına başka mahsül ekildiğinde yüksek verim alınmaktadır.

Kuru Fasulye tohumu çeşitlerimiz:

- Horoz, Göynük 98 kuru fasulye tohumu
- Arslan kuru fasulye tohumu
- Kanada Alberto kuru fasulye tohumu
- Zirve kuru fasulye tohumu
- Nirvana kuru fasulye tohumu
- Sarıkız şeker kuru fasulye tohumu
- Şehirali-90 kuru fasulye tohumu
- Yunus-90 kuru fasulye tohumu
- Akman- 98 kuru fasulye tohumu
- Kanada kuru fasulye tohumu
- Karayaprak kuru fasulye tohumu
- Amerikan Çalısı kuru fasulye tohumu
 

Firmamız kuru fasulye tohumu satışlarına başlamış bulunmaktadır. Kuru fasulye tohumu fiyatları ve kuru fasulye tohumu çeşitleri hakkında bilgi almak, size en uygun kuru fasulye tohumunu öğrenmek ve satın almak için firmamıza ulaşabilirsiniz.

Etiketler: Kuru fasulye tohumu çeşitleri, kuru fasulye tohumu fiyatları, kuru fasulye yetiştiriciliği

Online Alışveriş Hemen Ara