Mercimek Tohumu

Mercimek Latincesi: Lens Culinaris

Baklagiller içerisinde yer alan mercimek insan beslenmesinde eşsiz bir gıdadır. Kırmızı mercimek Güneydoğu Anadolu Bölgemizde, kışlık yeşil mercimek Orta Anadolu , Doğu Anadou ve Batı Geçit bölgelerimizde ziraati yapılmaktadır.

Araştırma enstitülerinde yüksek verim kapasiteli sertifikalı kışlık ve yazlık yeşil ve kırmızı mercimek tohumları geliştirilmiştir.

Kışlık serifikalı  (tescilli) mercimek tohumu çeşitleri: Fırat-87, Kayı-91, Sazak-91, Seyran, Kafkas, Çiftçi, Özbek.

Yazlık sertifikalı (tescilli) mercimek tohumu çeşitleri: Sultan-I , Malazgirt-89, Erzurum 89, Alidayı, Meyveci 2001.

Mercimek Ekim Zamanı: Güneydoğu Anadolu Bölgesinde kışlık mercimek Kasım ayında Orta Anadolu ve geçit bölgelerinde Ekim ayındadır.

Yazlık mercimek ekim zamanı: Mart- Nisan

Mercimek dekara ekilecek tohum miktarı iri taneli pul mercimekte 14-15 kg yazlık mercimekte 10-12 kg'dır.

Mercimek Verimi: Kışlık mercimek yazlık mercimek çeşitlerine göre %50 daha fazla verim vermektedir.Mercimek yetiştiriciliğinde yabancı ot mücadelesi önemlidir. İlk yağmurlardan sonra yabancı otlar çıkınca sürüm ve ekimin yapılması önemlidir.

Kuru arazilerde dekardan 120-150 kg sulu arazilerde 200 kg verim alınır.

Mercimekte Hasat: Mercimek limon sarısı rengini aldığında 2 parmakla ezilmiyorsa ekim zamanı gelmiş demektir. Hasat elle yolunarak veya tırpanla biçerek yapılır. Yığınlar yapılır. 5-6 gün kurutulduktan sonra hasadı yapılır. Ya da biçerdöverle yapılır.

Ülkemizde mercimek yetiştiriciliği en çok Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yapılır.Mercimek üretimi iç piyasaya ve yer yer ihracata gitmektedir.

Mercimeğin hasadından sonra sapları saman makinasında öğütülerek saman yapılır. Mercimek samanı çok değerli bir kaba yemdir. Güneydoğu Anadolu Bölgemizde hayvan beslemede yaygın olarak kullanılmaktadır.

Sertifikalı mercimek tohumu fiyatları ve mercimek tohumu çeşitleri hakkında bilgi almak için firmamızla iletişime geçebilirsiniz.

Etiketler: Mercimek tohumu fiyatları, sertifikalı mercimek tohumu çeşitleri, kırmızı mercimek tohumu, yeşil mercimek tohumu, kışlık ve yazlık mercimek tohumları

Online Alışveriş Hemen Ara