Nohut Tohumu

Nohut tohumu 2020 fiyatları Şubat, Mart ayında belli olacaktır. Nohut tohumunun, firmamızda sertifikalı çeşitleri mevcuttur. Nohut tohumu çeşitlerimiz yüksek verimlidir. Piyasada kabul gören, ticari değeri olan çeşitlerdir. Baklagil Dünya pazarında hakettiğimiz yere ulaşabilmemiz için; nohut ıslahçı kuruluşlarımızın özverili çalışmalarına devam etmeleri, devletimizin ve çiftçilerimizin bakliyat ekimlerine destek olmaları gerekmektedir. 

Nohut Latincesi: Cicer Arietinum L.

Anavatanı Türkiye'nin Güneydoğu Bölgesi olarak gösterilen nohutun evveliyatı 7000-7500 yıl öncesine dayanır. Günümüzde Dünyada ve ülkemizde tarımı yoğun şekilde yapılmaktadır.

Nohut tanelerinde %20-25 protein, %40-60 karbonhidrat, %4.5-5.5 yağ, fosfor ve kalsiyum olduğundan insan beslenmesinde özel bir baklagildir. Nohut; tane büyüklüğüne, şekline ve rengine göre 2 ana gruba ayrılır : Desi tipi nohut, Kabuli tipi nohut.

Ekimi: yazlık bir bitki olduğundan dolayı bahar aylarında yapılır. 15 Mart-30 Nisan tarihleri arasında denilebilir. Serpme veya makine ile sıralı ekim yapılabilir. Genellikle makineli ekim tercih edilir, çünkü tohumlar gerekli derinliğe eşit şekilde düşer ve aynı anda çıkışlar gözlenir.

Sıralı ekim yapılması yabancı ot mücadelesinde de kolaylık sağlar. Dar, sıra aralıkları bu mücadele için avantajlıdır. Ülkemizde  sıra aralıkları 20-30 cm'den 45-70'ye kadar değişmektedir. En ideal ölçüler sıra aralığı 25-35 cm sıra üzeri 5-8 cm'dir. 5-8 cm derinliğe ekim yapılmalıdır.

Sıra arası 25-35 cm sıra üzeri 5-8 cm olarak kabul edildiğinde dekara 35.000-60.000 adet tohum atılır.

Nohut tohumu hasadında dekardan 200-400 kg arasında ürün elde edilir.

Nohut Tohumu Çeşitleri: Diyar 95 nohut tohumu, Gökçe nohut tohumu, Tigem nohut tohumu, Uzunlu-99 nohut tohumu, Akçin-91 nohut tohumu, Azkan nohut tohumu, Akça nohut tohumu, Çakır nohut tohumu, Borabay nohut tohumu, Hasanbey nohut tohumu

Nohut tohumu, ülkemizde kuru fasulye ve mercimekten sonra en çok yetiştirilen bir baklagildir. Kuraklığa ve sıcağa oldukça dayanıklıdır. Bu direnci sebebiyle ülkemizde; Doğu, Güneydoğu ve Orta Anadolu bölgelerinde yoğun olarak yetiştirilir.

Sertifikalı nohut tohumu fiyatları ve sertifikalı nohut tohumu çeşitleri hakkında bilgi almak için firmamızla iletişime geçebilirsiniz.

Etiketler: sertifikalı nohut tohumu fiyatları, sertifikalı nohut tohumu çeşitleri, satılık nohut tohumu, en iyi nohut cinsi, 

Online Alışveriş Hemen Ara