Nohut Tohumu

Nohut Latincesi: Cicer Arietinum L.

Anavatanı Türkiye'nin güneydoğu bölgesi olarak gösterilen nohutun evveliyatı 7000-7500 yıl öncesine dayanır. Günümüzde düyada ve ülkemizde tarımı yoğun şekilde yapılmaktadır.

Nohut tanelerinde %20-25 protein, %40-60 karbonhidrat, %4.5-5.5 yağ, fosfor ve kalsiyum oldığından insan beslenmesinde özel bir baklagildir. Nohut tane büyüklüğüne, şekline ve rengine göre 2 anagruba ayrılır: Desi tipi nohut, Kabuli tipi nohut.

Ekimi: yazlık bir bitki olduğundan dolayı bahar aylarında yapılır. 15 Mart-30 Nisa tarihleri arasında denilebilir. Serpme veya makine ile sıralı ekim yapılabilir. Genellikle makineli ekim tercih edilir Çünkü tohumlar gerekli derinliğe eşit şekilde düşer ve aynı anda çıkışlar gözlenir.

Sıralı ekim yapılması yabancı ot mücadelesinde de kolaylık sağlar.Dar sıra aralıkları bu mücadele için avantajlıdır. Ülkemizde  sıra aralıkları 20-30 cm'den 45-70'ye kadar değişmeltedir. En ideal ölçüler sıra aralığı 25-35 cm sıra üzeri 5-8 cm'dir.5-8 cm derinliğe ekim yapılmalıdır.

Sıra arası 25-35 cm sıra üzeri 5-8 cm olarak kabul edildiğinde dekara 35.000-60.000 adet tohum atılır.

Nohut tohumu hasadında dekardan 200-400 kg arasında ürün elde edilir.

Nohut Çeşitleri: Diyar 95, Gökçe, Tigem, Uzunlu-99 , Akçin-91, Azkan

Nohut tohumu ülkemizde kuru fasulye ve mercimekten sonra en çok yetiştirilen bir baklagildir. Kuraklığa ve sıcağa oldukça dayanıklıdır. Bu direnci sebebiyle, ülkemizde doğu, güneydoğu ve Orta Anadolu bölgelerinde yoğun olarak yetiştirilir.

Sertifikalı nohut tohumu fiyatları ve sertifikalı nohut tohumu çeşitleri hakkında bilgi almak için firmamızla iletişime geçebilirsiniz.

Etiketler: sertifikalı nohut tohumu fiyatları, sertifikalı nohut tohumu çeşitleri, satılık nohut tohumu, en iyi nohut cinsi,