Arı Otu (Phacelia Tanacetifolia Bentham)

Arı Otu Tohumu

Arı Otu Faselya Yetiştiriciliği Türkiye'de ve Dünyada:

Arı Otu (Faselya) hem arıcılıkta bal üretimi hemde yem bitkisi olarak tercih edilen bir bitkidir. Arı otu tohumundan dekara 1-1.5 kg arı otu tohumu ekilir. Arı Otunun Latincesi: Phacelia Tanacetifolia Bentham'dır. Bal üretimi  ve arıcılık açısında büyük ekonomik değer ihtiva eden bir bitkidir. Asıl ana vatanı Kuzey Amerika'dır. Arı otu boyu 50-100 cm.dir. Faselya bitkisi tek yıl ömrü olan çicekli bir bitkidir. Arı otu diğer adıyla Faselya arı merası ekilişlerinde son yıllarda hızlanma olmuştur.

Arı Otu (Faselya) bal üretimi ve yem bitkisi amacıyla da ekilmektedir. Arı Otu (Faselya) her tür toprak yapısında yetişebilmektedir. Arı otu bitkisinden çok değerli bal üretimi yapılır.

Faselya otu ekim zamanı ılıman bölgelerde Sonbaharda (700 m rakımın altında), sert iklim bölgelerinde İlkbahardadır. Faselya otu tohumu ekilecek arazi iyice sürülüp inceltildikten sonra sürgü(tapan) çekilip toprak sıkıştırılır. Toprak gübresi olarak toprak tahlili biliniyorsa lüzum eden gübre, bilinmiyorsa dekara 25-30 kg 15.15.15 taban gübresi atılır. Gübreden sonra dekara 1-1.5 kg arı otu tohumu serpilir. Son olarak sürgüyle arı otu tohumlar kapatılır. Mevsimsel yağış varsa sulamaya lüzum yoktur. Yağış yoksa lüzumu miktarında tarla sulanır.

Faselya (Arı Otu) otu son yıllarda tüm Dünyada yaygın tarımı yapılan bir doğal bitki olmuştur.

Arı otu mor çicekli bir bitkidir, bazen çicek rengi sarı veya beyaz olabilir. Arı otu çiçekli kalma zamanı 1.5- 2 aydır. Arı otundan daha uzun istifade için arı otu tohumu ekimi 15 günlük zamana yayılabilir. Arı otu çiçeklerine konan arıların %25'i polen için, %75'i ise nektar için gelmektedir.

1 dekar arı faselya otu merası kuvveti 2 koloni arıyı besler. 1 dekar arı otu tarlasından 50-80 kg çok değerli leziz bal üretilir.

Arı otu bal üretimi hem sarp yamaçlarda hemde tarla ortamında ziraatı yapılmaktadır.

Arı otu işleme imkanı olmayan kır ve ormanlık alanlara saçılarakda ekimi yapılabilir. Son yıllarda Orman Bakanlığı bal merası ve bal ormanı projeleri yapmaktadır.Orman bakanlığı burda doğru bir iş yapmaktadır. Yanlış olan ormanlık alanlarda traşlama yaptıkdan sonra ormanlık araziyi dozerlerle sürüp, tüm doğal çicek soğanlarını tahrip etmesidir. Bu şekilde orman çicekleri ve çicek açan orman çalılarının geriye dönüşümsüz olarak yok edilmesidir. Eko sistemi tahrip eden traşlama ve ormanı sürme yanlışına bir son verilmelidir. Bu uygulamadan, ülke arıcılığı büyük darbe almaktadır. Aman dikkat!

Arı otu faselya tohumu en uygun fiyatlara Torunoğlu Tohum'da satışı yapılmaktadır.

Satılık arı otu tohumu temin etmek ve arı otu tohum fiyatları hakkında bilgi sahibi olmak için: 0 322 239 88 08 - 0 532 266 40 41 - 0 530 300 52 73 arayabilirsiniz.

Arı yemi için tıklayınız.

http://www.torunoglutohum.com/haberler/ari-yemi-uretim-tesisi

Anahtar Kelimeler:Arı otu,arı otu tohumu,arı otu tohumu fiyatı,satılık arı otu,faselya tohumu,fazelya tohumu

 

Online Alışveriş Hemen Ara