Signal Grass (Brachiaria Decumbens) Yem Bitkisi Tohumu

Signal Grass; Orta ve Güney Amerika, Afrika, Güney Doğu Asya ve Avustralya'da çok yaygın ekimi yapılan bir çayır mera yem bitkisidir. 8-10 yıl ömrü olan uzun ömürlü bir yem bitkisidir. Brezilya'da 80 milyon hektar alanda ekilidir. Signal Grass'ın en önemli özelliği 4-5 ay gibi uzun bir zaman kurağa dayanabilmesi ve yeşil kalmasıdır.

Tek başına ekildiği gibi diğer mera bitkileriyle de karışıkta ekilebilir. Diğer bitkilere karşı çok fazla rekabetçi özelliği vardır. Yabancı otları bastırmada çok maharetlidir. Ağır otlatmalara ve çiğnenmeye son derece dayanıklıdır. Asidik ve fakir topraklarda zorlanmadan gelişir. Sıcak ve nemli bölgelerde çok hızlı gelişir. İyi bir erezyon önleyicidir.

Soğuk bölgelere  ekilmez. Deniz seviyesinden 1700 metreye kadar ekilebilinir. 19°C üzerinde büyür, en ideal gelişme  ısısı 30-35 derecelerdir. Hastalık ve zararlılara karşı dirençlidir.

120 cm boya kadar yükselebilir. Yayılıcı özelliği vardır. Kuru madde protein içeriği %6-10 dur.

Gölgede iyi netice verir ve gelişmesini sürdürür.

Brachira Decumbens dekara 250-500 gr tohum ekilir. Tohum ekim derinliği 1-2 cm.dir. 42 günlük münavebeli(rotasyon) takvimler şeklinde otlatılır. Biçip yeşil ot olarak yedirilebildiği gibi slaj olarak ve kuru ot olarak değerlendirilir.

Genç kuzu,oğlak ve buzağılarda tazeyken otlatma yapmamak gerekir. Signal Grass kısayken fotosensitizasyon hepotogenic bozukluklara yol açmaktadır. Buna rağmen Dünyada çok geniş kıtalarda çok yaygın ekilmektedir. Diğer çayır mera bitkileriyle karışık ekildiğinde yan etkisi ortadan kalkmaktadır. Baklagillerle karışık ekilebilmektedir

-

-

Online Alışveriş Hemen Ara