Yem Bezelyesi

Yem Bezelyesi Tohumu

Yem bezelyesi bir hayvan yem bitkisi çeşitidir. Yem bezelyesinin Latince adı: Pisum Sativum L.'dir. Baklagil grubundandır. Yem bezelyesi tek yıllık bir yem bitkisidir. Slaj ve kuru ot olarak değerlendirilir. Yem bezelyesi tohumu rasyonlarda sınırlı bir miktarda kullanılabilir.

Yem Bezelyesi Yetiştiriçiliği ve Yem Bezelyesinin Özellikleri

Yem bezelyesi ekimi: Yem bezelyesi sade ve tahıllarla karışım olarak ekilebilir. Yem bezelyesi sade şekilde dekara 10-12 kg. tohum ekilir. Yem bezelyesi tohumundan 8-10 kg miktarında tahılardan (tritikale, buğday, arpa, yulaf) karışım miktarı 6-8 kg dır. Yem bezelyesi ekim derinliği 3-5 cm dir.

Yem bezelyesi ekim zamanı ılıman bölgelerde Sonbahar, Karasal iklim kuşaklarında erkenci İlkbahar ekimi yapılır. Yem bezelyesi serin mevsimlerde yetişir.

Yem bezelyesi hasat: Yem bezelyesi yarı çiceklenme döneminde biçilirse 500-1000kg kuru ot elde edilir. Yem bezelyesi kuru ot ham protein oranı %20-22 civarındadır. Tane hasatında dekardan 150-300 kg tohum elde edilir.

Yem bezelyesinden sınırlı bir miktarda hayvanlara yedirilir. Aşırı yem bezelyesi tüketimi hayvanlarda zehirlenmelere yol açar. Hayvan bezelyesi üretimi ülkemizde sınırlı bir miktar yapılmaktadır.

Yem bezelyesi tohumu firmamızda satışa sunulmuştur.Yem bezelyesi tohumu fiyatı hakkında bilgi için:
- 0 (322) 239 88 09
- 0 532 266 40 41

Online Alışveriş Hemen Ara