Sorgum Sudan Otu

Sorgum Sudan Otu Yetiştiriciliği:
 


Sorgum sudan otu melezi tohumu tek yıllık mevsimlik bir yem bitkisidir. Dekara 3-4 kg tohum ekilir. İlkbahar mevsiminde, yaz başında ekilir. Mısır gibi sıcak mevsimde gelişir. Slajlık yem bitkileri arasında çok önemli bir slaj yem bitkisi ve otlak yem bitkisidir.

Sorgum sudan otu- slajlık soya fasulyesi karışık ekim.

Tek başına ekildiği gibi slajlık soya fasülyesi tohumuyla karışık ekilerek sorgum sudan otunun protein oranını ve besin değerlerini yükseltmek mümkündür.Bilindiği üzeri soya fasulyesi tanelerinde % 42 ham protein, yeşil soya aksamında ise hasat zamanına göre %17-%24.6 ham protein içermektedir. Sorgum sudan otu ve soya fasulyesi karışık ekiminden çok yüksek protein oranına ulaşılır. Bu karışım hayvanlarda çok yüksek et ve süt artışı meydana getirir. Slajlık soya fasulyesi hakkında detaylı bilgi için http://www.torunoglutohum.com/slajlik-soya-fasulyesi-tohumu.html tıklayınız.

Sorgum Sudan Otu Tarımı 

Otlatma ve yeşil gübre amaçlı ekimlerde sıra arası 60-70cm, sıra üzeri mesafe 6-7cm, yaklaşık tohum miktarı ise  3 kg civarında olmalıdır. Yeşil ot ve kuru ot amaçlı ekimlerde ise sıra arası 45 cm,sıra üzeri mesafe ise 5-6cm, sorgum sudan otu tohum miktarı yaklaşık 4-5kg olmalıdır. 

Atlara yedirilmesi sakıncalıdır. Diğer büyükbaş ve küçükbaş hayvanlara ilk ekimden sonra  60-70 cm cm boydan itibaren yedirilir. Sorgum sudan otu bitkisinde genç dönemde prusik asit nedeniyle 70 cm kadar boylanması beklenir. İlk boylanmada 70 cm den daha kısayken hayvanlara yeşil yedirmek sakıncalıdır. Sonraki biçim ve otlatmalarda 70 cm şartı yoktur.

Otlatılarak, günlük yeşil biçerek veya sorgum sudan otu silaj yapılarak hayvanlara yedirilir. Sorgum sudan otu melezi sorgum bitkisinden daha çok ot ve besin değerine sahiptir, hemde sorgum yem bitkisine göre daha hızlı gelişmektedir. Sorgum sudan otu verimi; mevsimde 3-5 defa biçim yapılabilmektedir. 45 günde ilk biçime ulaşmaktadır. %8-14 besin ihtiva eder. Dekardan 6-14 ton arası yeşil ot hasat edilmektedir. Sorgum sudan otu yem bitkileri desteklemesi olan bir kaba yem çeşitidir.

Sorgum sudan otu ne zaman ekilir; Nisan ayından Ağustos ayına kadar ekimi yapılabilmektedir.

Sorgum bitkisi hayvanlarda tatlı bir lezzet bırakır.

Sorgum sudan otu tohumu satın almak için bizi günün her saatinde arayabilirsiniz. Sorgum sudan otu tohumu fiyatları firmamızda uygun rakamla satılmaktadır. Sorgum sudan otu bitkisi ziraatı her geçen gün yaygınlaşmaktadır. Firmamızda farklı ithal sertifikalı sorgum sudan otu melezi çeşitleri satışı yapılmaktadır. Satılık sorgum sudan otu tohumu için firmamızla iletişime geçiniz.

Arayın bizi aklınıza gelen soruları cevaplayalım. 1-2 GÜNDE ANLAŞMALI KARGOLARLA KÜÇÜK BİR BEDEL KARŞILIĞI TOHUMLARIMIZ ADRESİNİZE ULAŞTIRILMAKTADIR. TEL:0 322 239 88 08 - 0 530 300 52 73 - 0 532 266 40 41 TORUNOĞLU TOHUM

Etiketler:tatlı sorgum,sorgum sudan otu,sorgum sudan otu tohum fiyatları,sorgum sudan otu melezi,sorgum bitkisi,sorgum sudan otu yetiştiriciliği,slajlık yem bitkisi

Online Alışveriş Hemen Ara