Ot Tipi Teff Grass Yazlık Yem Bitkisi 

 

 

 

 

 


Ot Tipi Teff Grass tek yıllık mevsimsel bir bitkidir. Teff Grass Afrika Ethiopia kökenli bir yem bitkisidir. Afrika'dan Amerika'ya götürülüp yem bitkisi olarak ıslah edilmiştir. Ot Tipi Teff Grass (Yaz Otu) son yıllarda yem bitkisi yönünde ıslah edilerek hayvan yetiştiricilerinin kullanımına sunulmuştur. 

Ülkemizde son yıllarda bazı kötü niyetli satıcılar tahıl tipi teffi (zayıflama çayını) yem bitkisi olarak piyasaya sürmüşlerdir. Çiftçiler bu tahıl tipi teffi ekerek başarısız olmuşlardır, çiftçilerimizin aldanmaması için tahıl tipi teffi satın almamaları gerekmektedir. Ot tipi teff gras tipi tohumumuz ithal OECD belgeli orjinaldir. 

 

Yaz aylarında kaliteli, yeşil ot bulmak çok zordur. Süt fiyatlarının en yüksek olduğu dönemde yeşil otun olmaması hayvan yetiştiricileri için büyük bir kayıptır. Yer yer yeşil ot açığı sorgum- sudan otu ile karşılanmaya çalışılsada fabrika yemlerine bağımlılık devam etmektedir. Yaz otu Teff Grass çiftçinin can simiti olmuştur.

Fabrika yemlerinde büyük bir tasarruf ve hayvanlarda yüksek verim artışı sağlamaktadır. Teff Grass; Dünyada yoğun ilgi görmektedir. Atlarda, büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarda yüksek performans artışı sağlar.

Arpa, buğday hasatı döneminde ikinci ürün olarak ekimi yapılan çok yüksek besin ihtiva eden bir yem bitkisidir.

- Nisan- Mayıs - Haziran – Temmuz – Ağustos - Eylül aylarında sulu şartlarda yetişen tek yıllık yazlık yem bitkisidir. Dekara ortalama 1 kg Teff Grass tohumu ekilir. Kuraklığa ve susuzluğa son derece dayanıklıdır. Erken ilkbaharda kurak arazilere ekildiğinde rahatlıkla ilkbahar yağışlarıyla yetişir.

Ot Tipi Teff Grass tohum ekim derinliği 1-2 cm.dir. Sıkı şekilde silindir ve sürgüyle sıkıştırarak yüzlek olarak ekilir. Dikkat edilmesi gereken nokta Teff Grass tohumu çok küçük olduğundan tohumu derine kaçırmamaktır.

- Hayvanlar için yüksek kaliteli yem olarak kullanılır. Hayvanlar severek yer.

- Birinci biçim ekilişten 30-40 gün sonra yapılır. Diğer biçimler için ise 25 gün beklenir.
 

- Her biçimde dekardan 2,5-3 ton üzerinde yeşil ot, yaklaşık 800 kg civarında kuru ot elde edilir.

Kuru ot kalitesi çok yüksektir.Yumuşak bir ot karekteri vardır.

Ot Tipi Teff Grass'tan yılda 3 - 4 biçim alınır. Kaliteli kuru otu olur.

- Hayvanlara yaş ot olarak verilebileceği gibi kuru ot ve sılaj olarak da kullanılabilir. Ayrıca hayvanların otlatılması için çok uygundur, hayvanlarda yüksek verim artışı sağlar.

- Teff Grass lezzetli olduğu için hayvanlar tarafından iştahla yenir.

-Ot Tipi Teff Grass Türkiye'nin kaba yem açığını kapatmada önemli bir görev üslenecektir.

- Her biçimden sonra dekara 20-25 kg Azot atılması önerilir. Ot Tipi Teff Grass diğer bitkilere göre çok daha hızlı büyüme yeteneğine sahiptir.

- Biçim yüksekliğinin 7 -10 cm arasında tutulması tavsiye edilir.

- Verim ve kalite için 30 – 40 gün arasında hasat edilmesi önerilir.

Ot Tipi Teff Grass çok sık bir örtü oluşturur.Kardeşleme yeteneği yüksektir.

Ot Tipi Teff Grass yumuşak ince bir ot olduğu için at hara sahipleri tarafından yoğun ilgi görmektedir.

Ot Tipi Teff Grass atlarda sancı ve şişkinliğe yol açmaz.

 

Diğer web sitemizi incelemek için tıklayınız...

Online Alışveriş Hemen Ara