Saanen Keçisi

Saanen Keçisi

Saanen Keçisi

Saanen Keçisi Özellikleri:

    İsviçre’nin Saanen vadisinde yetiştirilen ve buradan yayılan bir keçi ırkıdır. Bu ırk dünyanın hemen hemen her tarafına götürülmüştür. Genel olarak adaptasyon yeteneği yüksek, sağlam konstitüsyonlu bir ırktır.  Saanen keçileri kabak (boynuzsuz), erkekleri boynuzludur.

    Genel olarak keçiler küpeli, kısa ve beyaz tüylüdür. Meme iki but arasına iyi yerleşmiş olup koltuk tipi bezel memedir. Gelişme hızı, süt ve döl verimi yüksektir. Genellikle 2-5 başlık gruplar halinde aile işletmelerinde yetiştirilir. 1959’lı yılların başında Türkiye’ye de getirilmiş ve halen saf ve melez olarak yetiştirilmektedir.

 Verim Özellikleri:

Canlı ağırlık: Erkek:70 kg; Dişi: 50 kg

Saanen  keçisi süt verimi: 750 - 1000 Lt

Laktasyon Süresi: 280 - 300 gün

Süt yağ oranı: %3.4 - 3.6

Bir batındaki oğlak sayısı: 1.7 - 1.8

   Saanen ırkının en önemli özelliklerinden birisi olan farklı iklim koşullarına uyma yeteneği sayesinde, götürüldüğü yerlere çok çabuk adapte olabilmektedir. Saanen keçileri yemleme ve mera koşullarına karşı çok duyarlıdır. Yüksek verim yeteneği ancak iyi bakım ve besleme koşullarında ortaya çıkar. Saanen keçilerinde yemden yararlanma yeteneği yüksektir ve erken çağda cinsi olgunluğa ulaşırlar ve hızlı ürerler. Bu da, Saanen ırkının yetiştirme yönünden en önemli avantajlarındandır. Döl verimi yüksek olan ırk, genellikle ikiz yada üçüz doğum yaparlar.

Etiketler:saanen keçisi,satılık saanen keçisi,saanen süt keçisi,saanen keçisi fiyatları,saanen keçisi yetiştiriçiliği

www.torunogluhayvancilik.com   www.yembitkileri.org www.yembitkileritohumu.com


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis