Çim Zararlıları

Köstebekler:

Köstebekler toprakaltında yaşayan, solucan, kurt ve böceklerle beslenen zararlı canlılardır. Kazdıkları tünellerden çıkan toprağı çim yüzey üzerine çıkararak çim köklerine zarar verirler. 10-15 cm yüksekliğinde tepecikler meydana getirirler. Bu tepeciklerin altında kazdıkları tüneller vardır .Bu canlıların zararlarını önlemek için tuzaklar yada zehir kullanılır. 

 Danaburnu

Toprak yüzeyinde küçük tepecikler meydana getirirler.Geniş çim bölgeleri kahverengi renk alır ve ölür.Teşhis: Scapteriscus türleri 3-4 cm’lik tabakanın altında tüneller açarak çimlere hasar verirler. Geceleri beslenirler ve 6 m’ye varan tüneller oluştururlar.Gündüz yuvalarına çekilirler. Yılda iki kere yer değiştirirler. 

 Haziran veya temmuz aylarında larvala çimlere fazla hasar vermeden önce diazinon veya chlorpyrifus bileşimli kimyasal ilaçla ilaçlama yapılır

 Çim Kurtları

Mayıs ayının ortasından ekim ayına kadar çim ekili alanın en sıcak ve kuru bölgelerinde çim; fincan tabağı büyüklüğündeki çim alanlarında kahverengi renk alır. Bu bölgeler şekilsiz büyük yamalar haline gelecek şekilde yayılabilir. Akşam üzerleri beyaz veya gri renkte güveler çim alan üzerinde zikzaklar çizerek uçarlar.Bu güveler yere kondukları zaman diğer birçok güvenin yaptığı gibi kanatlarını açık tutmaz, katlayarak gövdesi boyunca uzatırlar.

Geceleri uçan bu güveler, çim  ekili arazilerilere büyük sorun olan kurtların erginleridir. Dişi güveler yumurtalarını uçarlarken çimin içine bırakırlar. Bu yumurtalar geceleri veya bulutlu , yağmurlu günlerde çim yapraklarıyla beslenen kurtlar haline dönüşürler. Kurtlar gündüzleri toprak içinde ipeksi , beyaz kanalları içerisinde saklanırlar. Çim kurtları bütün bir alanı birkaç gün içinde öldürebilirler.

 İlk önce ölü çimler tırmıkla temizlenir. Daha sonra çim biçilmeli, ardından cim saha tekrar tırmıklanır. Çim alan bütünüyle sulandıktan sonra Chlorpyrifos, Acephate, diazinon veya isofenphos içeren bir insektisit ile ilaçlanmal yapılır.İyi sonuç almak için ilaçlama akşam üzeri yapılır. İlaçlamadan 2-3 gün gecene kadar cim biçilmez ve sulanmaz.

Nematodlar:

Çimin gelişmesi yavaşlar. Çim saha açık yeşil ve sarı renge döner. Ana kökler kısa kalır, az sayıda yan kök meydana gelir.Parazit çim kökleriyle beslenirler. Mikroskobik kurtcuklardır. Yararlı olan türleri de mevcuttur. Çimlere verdikleri zarar diğer kötü toprak koşullarına benzer. Parazitleri bulmak için kök kontrolleri yapılır. 

Nematodlarla kimyasal ilaçlarla mücadele mümkün değildir. Çim ekiminden önce toprağın fumige edilmesi lazımdır.

 
Online Alışveriş Hemen Ara