ITALIAN RYEGRASS

Önemli Not: Ryegrass tohumu alırken ithal OECD , sertifikalı tohum olduğundan emin olunuz.Mutlaka bu belgeleri isteyiniz. Ryegrass diye satılan Eskişehir çimi orjinal Ryegrass değildir.  Çakma tohum üretip Türk çiftçisini aldatanlar bunun vebalini asla ödeyemeyecekler. Çiftçilerimizin aldanmaması için dikkatli olmaları gerekmektedir.

Torunoğlu tohumculuk ilk kez 20 yıldan beri orjinal italian ryegrass tohumunu Türk çiftçisi ile tanıştırmıştır. Ryegrass tohumlarımız ithal  OECD, sertifikalı ve orjinaldır. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Daha fazla Italian Ryegrass videosu izlemek için http://www.torunoglutohum.com/italian-ryegrass-videolari.html tıklayınız.

ITALIAN RYEGRASS İLE İNEKLER OTA, GÜĞÜMLER SÜTE DOYSUN...

Italian Ryegrass
italian Ryegrass  tek yıllık özel bir yem bitkisidir.Kurak arazilerde 2-3 biçim,sulu arazilerde 5-6 biçim yapılır.Dekara 5 kg  italian ryegrass  tohumu ekilir.

ITALIAN RYEGRASS İLE DAHA ÇOK ET VE SÜT ARTIŞI...

İtalian Ryegrass kışlık serin mevsim bitkisidir, teff grass ise yazlık sıcak mevsim bitkisidir. İtalian Ryegrass ve Teff Grass Yem Bitkilerinden ekerek 12 ay hayvanları masrafsız besleyebilirsiniz. Yeni Teff Grass web sitemiz

İtalian Ryegrass  yem bitkisinden dekardan 10-15 ton'a kadar yeşil ot üretimi elde edilir.Dekardan 2-4 ton kuru ot hasat edilir.Yoncadan daha yüksek besin ihtiva eden çok değerli bir kaba yemdir.Erkenci ilkbahar ve sonbaharda ekimi yapılır.İtalian Ryegrass  yem bitkisi kaba yemi inek,manda,koyun,keçi ve atlar tarafından severek yenir.Büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarda çok yüksek süt ve besi artışı sağlar.Süt yemi,besi yemi ve mısır slajı tüketiminde çok ciddi tasarruf sağlar.Yarış atlarının at yarışı koşularında başarılı olmaları için çok yüksek performans artışı sağlar.Hayvanlar için doğal bir dopink olan italian ryegrass hayvan yem bitkisini sizde deneyin.Büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği için elzem bir yem bitkisi çeşididir.

-

-

Hayvanlarda kondüsyon ve besi artışı sağlar.Süt veriminde  % 20 artış yapar.Yem tüketiminde en az %50 tasarruf sağlar.Hayvanlarda döl tutma,tırnak ayak sağlığı ve mastitis(meme iltihabı) konularında olumlu gelişmeye yol açar.

-

Slaj yapılarak,kuru ot yapılarak,günlük yeşil biçerek ve otlatılarak hayvanlara yedirilir.Avrupa'da en çok ekilen yem bitkilerinden biridir.Karlı bir süt hayvancılığı ve besi hayvancılığı italian ryegrass yem bitkisiyle yapılır.

-YABANCI OT KONTROLÜ: Gerekli olan hallerde bitkinin 4. Yaprak aşaması ve sonrasında 2,4-D Amin gibi geniş yapraklı yabancı ot öldürücü ilaçlar uygulanabilir.

 

İtalian Ryegrass  tohum fiyatları her çiftçiye pahalı gelmeyecek rakamlara satmaktayız.

Süt fiyatları ve yem fiyatları arasında ezilen süt üretiçilerinin yüzünü güldürecek çok değerli bir yem bitkisi çeşididir.Küçükbaş ve büyükbaş hayvan yetiştiriciliği maliyetini hayvan besleme yönünde aşağıya çekmektedir.

 

Büyükbaş hayvan yetiştiriciliği projeleri yapıp büyükbaş hayvan yetiştiriciliği devlet teşvikleri kullanmak isteyen hayvan yetiştiriçisi,büyükbaş hayvan yetiştiriciliği karlımıdır diye araştırma yapmaktadır.İtalian ryegrass yem bitkisiyle evet karlıdır.Büyükbaş ve küçükbaş hayvan besleme rasyonlarında eksik olmayan bu bitkiyi şirketimiz büyük bir öz veriyle tanıtmaktadır.

 

İtalian Ryegrass yem bitkisi kuru ot balya verimi çok yüksektir.Kuru otu hayvan besleme açısından çok değerlidir.

Yukardaki fotoğraflar kendi tarlamızdır.Resimlerde görülen streç balyalanmış 60 ton italian ryegrass yem bitkisi paket slajı balyası satılmıştır.

 

Yem bitkileri ve slaj yapımı açısından çok değeli bir bitkidir.Ülkemizin kaba yem açığının kapatılmasında Italian ryegrass yem bitkisi önemli bir görev ifa etmektedir.

-

-

- Yapılan denemelerde bir ineğin 150kg kadar Italian Ryegrass yeşil otu tüketebildiği görülmüştür.Bu Italian Ryegrassın hazmının ne kadar kolay olduğunun ispatıdır.Italian Ryegrass yeteri kadar hayvanlar tarafından tüketildiğinde tek başına bir hayvanı besleyecek kadar mükemmel besin değerlerine sahiptir.

-

 

Yurt genelinde büyük bir kaba yem açığı baş göstermiştir.Kısa vadeli kaba yem ve kuru ot ithalatı soruna çözüm olsa bile uzun vadede sorun devam edecektir. Sorun italian ryegrass ve çayır mera yem bitkileri çeşitlerinin ekiliş alanlarının çoğaltılması ve yem bitkisi devlet desteklemelerinin artırılmasıyla çözüleçektir.

İtalian Ryegrass latince adı Lolium Multiflorum dur.

 

Süt üretim çiftliği kurmak istiyorum ama yem fiyatları,saman ve mısır slajı fiyatları çok yüksek lütfen bize yol gösterin diye yatırımcı soruyor.Çözüm yembitkisi italian ryegrass ekmektir.

 

 

İtalian Ryegrass Yem Bitkisinin Besin Değerleri

 

 

 

 
Kuru Madde/ Kg
/ Enerji
/Ham Protein
Yonca Silajı
385
685
168
İtalian ryegrass
450
900
192
Mısır Silajı
320
904
88
       

 

 
Ca
P
Mg
K
Na
Yonca Silajı
15,1
2,7
2,8
23,0
1,2
İtalian ryegrass
5,3
3,8
2,2
32,2
2,8
Mısır Silajı
2,0
2,2
1,3
15,0
0,1
Kuru Madde (İhtiyaç/Kg)
4,5
3,5
2-5
8,0
1,0

 

Adana da yapılan italian ryegrass slajı besin değerleri

 

Yonca yem bitkisine göre daha yüksek besin değerlerine sahip italian ryegrass yem bitkisi sizi hayvancılıkda kazanca ulaştıraçaktır.Yukardaki tabloda yembitkisi italian ryegrassın protein değerleri yoncadan daha yüksektir.

 

 

Süt alımı yapan firmalar italian ryegrassla beslenen ineklerin ,koyunların ve keçilerin sütününe fazladan pirim ödemektedir.Burda italian ryegrass sütün yağ,protein ve kuru maddesini diğer yemlere göre daha çok artırmaktadır.Süt artışı için italian ryegrass otu tohumu ekimi yapılmalıdır.Yem bitkileri üretiminin artırılması olanakları araştırılıp yürürlüğe konulmalıdır.

Organik köy tavukculuğu ve salma tavukculuk yapan bir çok yetiştirici tavuklarına italian ryegrass yem bitkisinden ekmektedirler.Salma tavukculukta ana yem,yeşil yem italian ryegrassdır.Yüksek besin ihtiva eden italian ryegrass yumurtlamayan tavukları yumurtlatmakta.Tavukların yumurta büyüklüğü artmaktadır.Yumurta sarısı hem büyümekte hemde daha koyu bir renk almaktadır.İtalian ryegrass ile beslenen tavukların etleri ve yumurtaları daha leziz olmaktadır.Ayrıca tavuklar daha sağlıklı beslenmektedir.Hindi yetiştiriciliği ,ördek ve kaz yetiştiriçiliği için italian ryegrass çok önemlidir.

 

 

Tohum sipariş için:0322 2398808 0555 9975075 0532 2664041 0530 3005273 ADANA Kredi katıyla uzaktan ödeme imkanı.Yem bitkileri desteklemelerinden yararlanmak için,yem bitkileri başvuru formunu doldurup,yem bitkileri başvuru dilekcesiyle gıda tarım hayvancılık il ve ilce müdürlüklerine müracat etmek gerekmektedir.

-
 

Reygras otu nedir

Reygras otu nefis bir yem bitkisi çeşididir.Reygras otu nedir diye sorarken hayvan beslemenin en ucuz yoludur.Reygras otu yıllık bir ot bitkisidir.Yem bitkilerinin en önemlilerindendir.Çok biçimliktir.Yüksek ot kalitesine sahiptir.Hayvanlar  zevkle isteyerek tüketirler.Hayvanlara doyası verilir.Reygras otunun hayvan beslemede hiç bir yan etkisi mevcut değildir.

Reygras otu tohumu fiyatı

Reygras tohumu fiyatı yonca tohumundan daha uçuzdur.Reygras otu tohumu fiyatı yurt dışındaki tohum üretim politikasına göre yükselip inmektedir.Reygras otunu Türkiyeye yerleştiren  Torunoğlu Tohum her zaman reygras tohum fiyatı politikasında belirleyici olmuştur.Reygras otu tohumu torbaları ithal olarak şirketimizde 25 kg lık torbalarda şatışa arzedilmektedir.Yem bitkisi tohumu fiyatları çiftciyi yakından ilgilendirmektedir.

Ryegrass otu balya fiyatı

Ryegrass balya fiyatı yonca balyasından daha yüksek fiyatlara satılmaktadır.Ryegrass balyası protein ve enerji değerleri bakımından daha yüksektir.Ryegrass balyasında yonca balyasında olduğu gibi yaprak dökülmesi yoktur.Ryegrass balyası bol yapraklı ve yumuşak bir ota sahiptir.Ryegrass otu balya fiyatını öğrenmek için bize ulaşabilirsiniz.

Reygrass otu yorumları

Genelde reygrassla yapılan yorumlarda hayvan yetiştiricisin memmuniyeti söz konusudur.Yorum web sitelerinde reygrass r otu yorumlarında olumsuzluk yanlış ekimlerden,tohumu derine kaçırmaktan kaynaklanmaktadır.Biz tohum kuruluşu olarak reygrass yetiştiricisinin yanında olmaktayız.

Reygras otu faydaları

Reygras otunun faydaları saymakla bitmeyecek kadar çokdur.Çok yüksek besin değerlerine sahip bu bitkiyle beslenen süt ve besi hayvanlarında gözle görülür bir verim artışı ortaya çıkmaktadır.İneklerin kızgınlık siklusunu düzene sokmaktadır.İnek,at,koyun ve keçilerin  tüylerinde zeytin yağı sürülmüş gibi  bir parlaklık oluşturmaktadır.Hayvanları reygras otu direçli tutuğu için meme iltahablarının,mide barsak ve metabolik hastalıkların oluşmasının önüne geçmektedir.

Ryegrass otu kaç defa biçilir

Ryegrass otu susuz arazide yağışın durumuna göre 2-3 defa biçilir.Sulama yapılan arazide ryegrass otu 5-6 kez biçilir.Her 20 günde tekrar tekrar biçim yüksekliğine ulaşmaktadır.Havalar ılıman giderse yaklaşık ekimden 35-40 gün sonra biçime gelmektedir.

Ryegrass otu besin değerleri

En uygun biçim yüksekliği bitkinin 40 cm boya ulaşmasında yapılan biçimdir.Bu yükseklikte en yüksek besin değerlerine ulaşmaktadır. Yoncadan yukarda protein oranına,mısır slajının enerji değerlerine yakın enerjiye sahiptir.Ryegrass otunun kuru maddesi yüksektir.Ryegrass yeşil otu hayvanlar ne kadar yerse yesin ishal etmez,inceltmez.Hayvanların ihtiyaç duyduğu protein,enerji vitamin ve minarellere sahip özel bir besin kaynağıdır.

Ryegrass slajı

Ryegrass slajı yaparken önce otu biçip güneşin durumuna göre 2-4 gün soldurmak  %33-40  kuru maddeyi yakalamak ot slaj kalitesi için çok uygun olaçaktır.Ryegrass slajı mısır slajından daha pahalı satılmaktadır.Ryegrass slajı yaparken ot slaj inekulantı(ot slaj katkısı) kullanmak slaj kalitesini iyileştirmektedir.Ryegrass 2018 slaj  fiyatları 380-460 tl arasında tonu satılmaktadır.

Reygras otu özellikleri

Reygras otunun özelliklerinin başında serin ve ılıman mevsimlerde yetişebilmesidir.Kesinlikle 35 derece ve üzerinedi yaz sıçaklarında büyümez ve kurur.Reygras otunun sindirilme özelliği çok yüksektir.Bir hayvan çok yüksek miktarda yemesine rağmen rahatsızlanmamaktadır.Reygrass yeşit otu tüm hayvanların tercih ettiği bir besin kaynağıdır.Reygrass otunu hayvan yerken doyduğunu bilmemektedir.

Reygras otu fiyatı

Reygras otu fiyatı belirlenirken kuru paket yada yarı soldurulmuş rulo slaj olarak fiyatlandırılmaktadır.Reygras yeşil otunun piyasası henüz oluşmamıştır.Reygras otu tohumunun fiyatı şirketimizde uygun rakama satılmaktadır.

Reygras otu ekimi

Reygras otu ekimi ağustos 15 den ihtibaren başlamaktadır.Bölgelere göre deşiklik göstermekle beraber yıl sonuna kadar ekimler devam etmektedir.Toprağı ekime hazırlamak için toprak çok inçeltilir ,ufalanır.Reygras otu ekiminde dekera 5 kg tohum ,hektera 50 kg tohum ekilir.Reygrass tohumu 1-2 cm derinliğe düşecek şekilde ekilir.Üzerine sürgü çekilir akabinde en son dişsiz silindir çekilip sıkıştırılır.


 

Hayvancılıktan daha çok para kazanmak için http://www.torunoglutohum.com/bilgi-bankasi/etci-sigir-irklari/piedmontese-sigiri-irki tıklayınız.

İlginç Tarım Makinaları videoları için tıklayınız. http://www.torunoglutohum.com/ilginc-tarim-makinalari-videolari.html

Etiketler:italian Ryegrass,ryegrass yem bitkisi,kaba yem,rygrass,rygras,yem bitkileri tohumları,inek,süt,besi,otu,tohumu,italyan çimi,lolium multiflorum,yem bitkileri nelerdir nerelerde yetişir.

 

Reygras otu dekera verimi

Reygras otu arazinin verim özelliğine dekera verimi 4 000 kgkadar kuru ot,15000 kg kadar yeşil ot vermektedir.Reygras otu verimi yüksektir.Bu tonajda ot veren çok az sayıda kaba yem bitkisi çeşidi vardır.

Reygras otu desteklemesi

Reygras otunun yem bitkisi desteklemesi vardır.Yem bitkisi destekleme listesinde italyan çimi olarak bahsi geçmektedir.Yem bitkisi destekleme başvurusu yuapacak çiftciler reygras otu faturası vesertifikasıyla gıda tarım hayvancılık ilçe müdürlüklerine başvurmaları gerekmektedir.

Reygras otu ekimi

Reygras otu tohumu ekim şekli serpme veya mibzerle yapılır.1-2 cm toprak  altına düşecek şekilde tapan(sürgü)la kapatılık üzerine yuvarlak dişsiz yuvarlak silindir çekilir.Akabinde sulanır.

Reygras otu hakkında bilgi

Reygras otu hakında en geniş bilgi Torunoğlu Tohumculuk web sitelerinde mevcuttur.Reygras otu hakkında bilgi özeti,harika bir yem bitkisi oluşudur.Kazançlı bir hayvancılık için bu bitkiyi ekmek bir zorunluluktur.

Reygras otu kaç yıl yaşar

Bir yıl yaşar,bir çok kez biçilir.Her yıl yeniden ekilir.

Reygras otu koyun otlatmak

Koyun otlatmak için mükemmel bir bitkidir.Büyük baş ve küçük baş hayvanlar reygras otunda sorunsuz otlatılır.

Reygras otunun latincesi

Lolium multiflorum dur.Türkcesi italyan çimidir.

Reygras otu nasıl biçilir

Ya tamburllu ot biçme makinasıyla yada ot slaj makinasıyla veyahut enria ot biçme vagonuyla biçilir.Ayrica küçük aile işletmeleri tırpan (kosa) ve orakla biçebilir.

Reygras protein oranları

Reygıras otunun protein değerleri rulo slajında %19.2,yeşilinde %22 ham protein taşır.

Reygras otu satılık

Reygras otunu Türkiyede ilkkez Torunoğlu Tohumculuk 25 yıl öncesinde satmaya başlamıştır.O günden bu güne reygras tohumu satışlarımız devam etmektedir.Satılık reygras otu tohumlarında Torunoğlu Tohumculuğu tercih ediniz.Çünkü kalite Torunoğlunda.

Reygras otu üçretleri

Reygras otu üçretleri hakkında bilgi edinmek için bizi arayınız.0532 2664041 0322 2398808 0530 3005273

Reygras otu zayıflatırmı

Reygras otu hiç bir hayvanı zayıflatmaz.Hem besi hem de besi hayvanlarında kondüsyon ve besi artışı sağlar.Reygrasla beslenen hayvanlar semizleşir.

Süt otu

Süt otu diye bir yem bitkisi yoktur.Süt otu şifalı bir bitkidir.Çiftciler kendi aralalarında reygras otunu süt otu demektedirler.Ama litaratürde süt otu yem bitkisi diye bir kavram mevcut değildir.

Yem bitkisi tohumu fiyatları

Yem bitkisi tohumu fiyatları2018 yılında artan dolar ve euro  kurları nedeniyle bir miktar aetmıştır.Bu yükselişi Torunoğlu Tohumculuk müşterilerine yansıtmamıştır.Yem bitkisi tohumu fiyatlanı firmamız uygun tutmaya çalışmaktadır.