Jersey Sığırı

Jersey Sığırı Yetiştiriçiliği

Jersey sığırı süt kalitesi bakımından Dünya'nın en ünlü ineklerinden biridir.Jersey Adası'ndan diğer ülkelere yayılmıştır.Jersey inekleri eski çağlardan beri beslenen sütcü bir sığır ırkıdır.Jersey sığırı yetiştiriçiliği bir çok ülkede çok rağbet görmektedir.

Jersey sığırı yetiştiriçiliği

Jersey Sığırı Özellikleri

Jersey sığırı küçük yapılı,tipik sütcü karekterli bir sığır türüdür.Jersey ineklerinde baş küçük,memeler gelişmiş,deri ince yapılıve kaburgalar belirgindir.Gözleri siyahtır.Vucut renk tonu geyiği andırır.Jersey ineği çanlı ağırlığı 450 kg.Jersey boğa 700 kg.civarında canlı ağırlığa sahiptir.

Jersey sığırı

Jersey sığırlarda doğum kolaylığı vardır.Jersey buzağı doğum ağırlığı ortalama 25 kg.dır.Jersey inekleri yılda 7ton üzeri süt verebilir.Süt yağ oaranı yaklaşık %6 civarındadır.Sütün yağ,kuru madde ve protein oranı çok yüksektir.Jersey inek sütünden çok fazla peynir çıkar.İnek peyniri kalitesi çok yüksektir.Yoğun kalsiyum sarfiyatı nedeniyle doğum felcine(hipokalsemi)'ne yatkındır.

jersey inek

Jersey sığırları kendi çanlı ağırlıklarının 13 katı süt verebilen bir sütçü fabrikadır.

satılık jersey inek

Jersey sığırları dayanıklı ve uzun ömürlüdür.Ayak ve meme hastalığı pek görülmez.Her tür iklime çabuk uyum sağlar.

jersey sığır fiyatları

Holstein inek sütünün yağ oranını yükseltmek için,inek çiftliklerinde 2.bir süt ırkı sürü olarak jersey inekleri beslenmektedir.Holstein ve jersey inek sütü karıştırılarak mandıralara satılmaktadır.Yada holstein ineklere jersey boğa sperması suni tohumlaması yapılarak yeni nesil melez holsteinlerin süt kalitesi yükseltilmektedir.

jersey boğa sperması(tohumu)

Amerika'da holstein ineklerden sonra 2.büyük sürüleri jersey sığırları oluşturmaktadır.Jersey sığırları her tür arazi koşulunda kolayca beslenebilmektedir.Mera ve yemden yararlanma kabiliyetleri çok yüksektir.

satılık jersey inek fiyatları

Jersey buzağı ve danalarda besi artışı çok yüksek değildir.Bu sığırlarda tek olumsuzluk budur.Jersey sığırları sağlam boynuz yapısına sahiptir.

jersey suni tohumlaması-boğa sperması

Jersey sığır ırkında dışkı holstein ineklerine göre %50 daha azdır.

jersey ineği satılık

Jersey sığır yetiştiriçliği ülkemizde ve Dünya'da yaygınlaşmaktadır.

jersey gebe düve fiyatları

Jersey sığırları Karadeniz Bölgesi'nde yoğun yetiştirilmektedir.Jersey verim özelliklerini yükseltmek için boğa spermalarıyla suni tohumlama yaptırılması doğru tercihtir.Karadeniz boyunca jersey inek çiftlikleri mevcuttur.Jersey sığır ırkını saf yetiştirmeliyiz.Diğer sığır ırklarıyla jerseyi  melezleme yaptırmak ölümcül bir hatadır!!!

jersey cinsi sığır

Jersey inekleri Torunoğlu Tohumculuk mera tohumları ve ryegrass yem bitkisi ekerek ucuza besleyebilirsiniz.

jersey inek çiftlikleri

 

Jersey ırkı sığır satın almak isteyenlerin karadeniz sahil hattındaki hayvan pazarlarına başvurmaları en kestirme yoldur.

 

Galeri


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis