Sakız Koyunu

Sakız Koyunu Irkı

sakız koyunu fiyatları

Sakız Koyunu Yetiştiriçiliği

sakız koyunu kuzu satışı

Sakız koyunu ana vatanı İzmir Bölgesi özellikle Çeşme İlçesidir.Adı sakız olmakla beraber bu koyunun ana yerleşkesi Türkiye ve Çeşme havelesidir.Yunanistan Türkiye'den sakız koyunu temin etmeye çalışmaktadır.Sakı koyunu yetiştiriçiliği Ege,Marmara ve Akdeniz Bölgelerinde yoğunlaşmıştır.Sakız koyun ırkı kombine verimli yerli bir koyun ırkımızdır.Et verimi,süt verimi ve çok yavru verimi olarak tartışılmaz bir üstünlüğe sahiptir.

satılık sakız koyunu

Sakız koyunu çanlı ağırlık artışı özelliği günlük 200-300gr.dır.Dört-beş aylık kuzu 30-35 kg çanlı ağırlığa ulaşabilmektedir.Dişi sakız koyunları 65 kg,erkek sakız koçları 80 kg ve üzeri canlı ağırlığa ulaşabilmektedir.

sakız koyunu süt verimi

Bir doğumda 5 kuzu vermiş(beşiz yavru) sakız koyunu

Sakız koyunu günlük süt verimi 2-3 kg.dır.Sakız koyunu 2-7 yavru arası yavru verine sahip yedi veren bir koyundur.Sakız koyunu baş ve ayaklarda siyah beneklere sahiptir.Sakız koyunu ince kuyruklu bir koyun türüdür.Koyunu eti olarak sakız yağsız ve leziz bir ete sahiptir.

Sakız koyunu İzmir,Çeşme

Sakız koyunu makinalı sağıma çabuk uyum sağlar.Koyun sağım makinası ve elle sağımda sorun çıkarmaz.Sakız koyunu sütü kaliteli lezziz süttür.Koyun sütü,koyun yoğurdu ve koyun peynirine ilgi ve alaka hızla artmaktadır.Sakız koyunu üretim çiftlikleri ülke genelinde hızla çoğalmaktadır

sakız koyunu resimleri

Sakız koyunu bize Atalarımızdan miras kalmış hazine değerinde milli bir koyun ırkımızdır.Yanlış hayvancılık politikaları sonucu bu gün nesli tükenme tehditiyle karşı karşıyadır.İstikrarsız hayvancılık politikaları ve romanov koyunu melezleme saçmalığı sakız koyununa ağır darbe vurmuştur.Romanov koyunun ayıplarını örtmek için sakız koyunuyla melezleme yapılmıştır.Memlekette sakız koyununu hızla romanov melezleri yapılarak ölümcül bir yanlışa imza atılmıştır.Burda gaye romanov koyunu yaşam direncini ve ikizlik oranını yükseltmek için bu yanlışa sapılmıştır.İnsan sormaz mı hani romanov,kuzu makinasydı?Yoksa meşhur kuzu makinası arıza mı yaptı? İnsan merak ediyor romanov koyununu saflaştırma yerine niçin melezleme yapılıyor?

Halbuki sakız koyunu süt verimi,yavru verimi ve et verimi olarak romanovdan çok daha üstündür.Elimizdeki bu güzide koyun ırkımızın değerini bilelim melezleme yanlışına artık koyunculukda dur diyelim.Saf sakız koyun sürülerini çoğaltarak dış pazardaki sakız koyunu pazarında söz sahibi olmamız mümkün.Bizim sakız koyun ırkımız Malezya'ya Avrupa ve Amerika'ya kadar geniş bir çoğrafyada çok büyük rağbet görmektedir.

sakız koyunu kuzu verimi

Ülkemizde damızlık sakız koyunu,kuzu ve koçları yoğun talep görmektedir.Çiftçi satılık sakız koyunu bulabilmek için bölge bölge gezmektedir.Sakız koyunu satın almak istiyorum,nerden bulabilirim diye koyun yatırımcısı sormaktadır.

Sakız koyunu ne yer?Sakız koyunları beslenirken çok fazla seçici değildir.Arpa,yulaf,çavdar,mısır,mercimek samanı,kuru ot,ryegrass yem bitkisi,çayır mera yem bitkilerini severek yer.

satılık sakız koçu

Sakız koyunu sürüleri ve sakız koyunu çiftliği

satılık sakız koyunu sürüsü

Sakız koyunu kuzuları

sakız koyunu yetiştiriçiliği

Sakız koyunu anaç koyunlar

sakız koyunu özellikleri

Sakız koyunu koç.Bu bölümde gösterilen sakız koyunu resimleri saf sakız koyunlarına ayittir.

Uyarı!!!Lütfen sakız koyunu ve diğer koyun ırklarını birbirleriyle çiftleştirerek işe yaramaz kırma koyunlara çevirmeyin,AMAN DİKKAT!!!

Anahtar kelimeler:sakız koyunu,sakız koyunu yetiştiriçiliği,satılık sakız koyunu fiyatları

Sakız koyunu resimleri

Galeri


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis