Brangus Sığır Irkı ve Yetiştiriciliği

Brangus sığır ırkı Amerika'da , zorlu koşullara dayanıklılık, döl verim yüksekliği ve gelişmiş annelik yeteneği gibi üstün özelliklere sahip Brahman sığır ırkı ile (3/8) , güçlü karkas özelliğine sahip Angus sığır ırkından (5/8) geliştirilmiştir.

Çarprazlama neticesinde oluşan Brangussığır ırkı güçlü bağışıklığa sahip, sağlam ve dirençli, doğurganlık ve sağım yeteneği gelişmiş, üstün karkasa sahip bir sığır cinsi olarak yetiştiricilerin dikkatini çekmiştir.

1949 yılında 16 eyalet ve Kanada'daki yetiştiricilerin desteğiyle birliği ( Amerikan Brangus Breeders Assocoition) organize omuştur. Geçmişten bugüne Missouri, San Antonio, Texas, Kanada, Meksika, Avustralya, Orta Amerika, Arjantin ve Zimbabwe gibi ülkeler bu birliğe  dahil olmuşlardır.

Louisiana'daki bir araştırmaya göre Brangus inekleri yaz mevsiminde kilo kaybeden Angus sığır ırkına nazaran kilo aldığı kaydedilmiştir.Bu sonuç da Brangus Sığır ırkının sıcak ve nemli havaya olan direncini kanıtlamıştır. Diğer bir yandan buzağılar daha sağlam ve yapılı olurlar.

Fenotipik Özellikleri:

-Siyah ve kırmızı renginde olabilirler.

-Orta boylu hayvanlardır.

-Her iki cinsiyette de boynuzluluk görülmez.

-Annelik yeteneği gelişmiştir.

-Buzağılar ortalama 40 kg doğarlar.

-Döl verimi yüksektir.

-Zorlu koşullara direnç gösterebilen bir sığır cinsidir.

-Hızlı gelişme gösterirler.

Verim Değerleri:

12 aylık canlı ağırlığı ortalama: 615 kg'dır.

Galeri


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis