Wendeen Koyun Irkı

Wendeen Koyun Irkı

Wendeen koyun ırkının ana vatanı Fransa’dır. Adını da aldığı Fransa’nın Vendeen bölgesinden gelmişlerdir. İlk olarak İngiltere’ye ihracı yapılmıştır. 1981 yılında İngiltere’de birliği kurulmuştur.

Wendeen koyun ırkı Fransa’nın batı kıyılarından gelmektedirler. Bu bölgede yazları kurak ve sıcak, kışları soğuk ve yağışlıdır. Bu hava durumlarına yüksek dayanıklılık göstermektedir. 

Wendenn koyunları sert görünümlü, iri yapılıdır. Baş ve ayak kısımları koyu kahve, gövde kısımları açık kahvedir. Boynuzsuz bir ırktır. Eti çok kaliteli ve lezzetlidir. Canlı ağrılıkları dişilerinde 65-80 kg, koçlarında ise 95-120 kg aralığındadır.

Wedeen koyun ırkının yünü de çok değerlidir. Lüle uzunluğu 5-7 cm’dir. Yün verimi 3-3,5 kg’dır.  Yünü el örgüsü patik, çorap, elbise ve yüksek kaliteli pazen kumaşlarda kullanılır.

Wendeen koyunları mevsimleri dışı üreme de yapabilirler. Hemen hemen hiç ölü doğum yapmazlar. Bir batımdaki kuzu sayısı 1,8-2,0 ‘dır. Yüksek süt verimi vardır. Annelik içgüdüleri çok iyidir.

Wendeen koyun ırkı yetiştiriciliği ve Wendeen koyunu fiyatları hakkında bilgi almak için firmamızla iletişime geçebilirsiniz.


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis