Romanov Koyunu

Romanov Koyun Yetiştiriçiliği

Romanov koyunu Rusya kaynaklı bir koyun çinsidir.Romanov Moskova'nın kuzey batı,volga vadisinde bulunan bir kasabadır.Romanov koyununa adını bu şehir vermiştir.Romanov koyunu 1800 lü yılların hemen başında tanımlaması yapılmıştır.O tarihten bu yana romanov koyunu yetiştiriçiliği Avrupa ve Amerika ve Uzakdoğuya yayılmıştır.

romanov koyunu

Romanov koyunu özellikleri

Romanov koyunu  dişi koyunu 50-60 kg,romanov koç 60-80 kg çanlı ağırlığa ulaşabilir.Romanov koyunlarda baş siyah,vucut gri renklidir.Romanov koyunları kısa kuyruğa sahiptirler.Romanov koyunu her mevsim kızgınlık gösterebilir.

romanov koyunu özellikleri

Romanov koyunu kuzu verimi 2-3 yavru şeklinde seyreder.100 damızlık romanov anaç koyundan 250 yavru almak mümkündür.Saf romanov koyunları  nadirende olsa dörtüz,beşiz,altız doğum yaptıkları görülmüştür. Burda en önemli şey romanov koyunları çiftleşmeye yakın yüksek enerji ve protein içeren gıdalarla beslemektir.Romanov koyunu ikizlik ve üçüzlük veriminde vitamin ve minerallerin önemi çok büyüktür.

satılık saf romanov koyunlar

Romanov koyunu bir çok ülkede saf yetiştirilmektedir.Bazı ülkelerde tek yavru veren etci koyun ırklarından daha fazla yavru almak için melezlemede kullanılmaktadır.

romanov koyunu kuzu verimi

Romanov koyunu yün verimi 4.5 kg,kuzu doğum ağırlığı 2.2 kg.civarındadır.Sekiz ayda bir doğum yapabilirler.Ama hiç bir koyun keçi 6 ayda doğum yapması biolojikmen pratiği mümkün değildir.DEneysel mümkün ama normal şarlarda bu sonuca varılamaz.

ithal romanov koyun

Romanov koyunu Türkiye'de melez yetiştiriçilik olarak başlangıç yapmıştır.Bu noktada romanov koyunu sperma ithalatı yapılmıştır..Bazı girişimler saf romanov koyunu beslemek için romanov ithalatı konusunda  tesebbüste bulunmuşlardır.

romanov koyunu fiyatları

Romanov koyunu besiçiliğinde uyum ve dirençsiz yavru nedeniyle çok ciddi kayıplar bir gercektir.Anadolu'da romanov koyunu üretimi yapaçakların 2 kez düşünmeseleri gerekmektedir.Romanov koyunu kuyruksuz yani ince kuyruklu koyun olduğundan Anadolu'nun büyük bir kısmında kuyruklu koyun kesilmektedir.Buralarda kuyruksuz koyun eti tüketilmemektedir.Ülkemizin Batıanadolu ve Trakya Bölgeleri dışında romanov koyun eti pazarında ciddi sorunlar vardır.Pazar açısından,romanov koyun satışı ve yetiştiriçiliği için doğru bölgeler batı vilayetleridir.

Romanov koyunu genetik bir zenginlik olarak ülkemizde olması doğru bir adım,yanlış olan romanov koyunlarını efsanevi bir özellik yüklenmesidir.Romanov koyun yetiştiriçiliğinde yine yanlış olan yerli koyun ırkları,morkaraman akkaraman,kıvırcık,sakız koyunu ve benzeri koyun ırklarıyla melezlenmesidir.

Ülkemizde basın,bazı kurum ve kuluşlar romanov koyun ırkını gerceklerden uzaklaşarak çok fazla abartmışlardır.Kontrolsuz yerli koyun ırklarımız melezlenmiştir.Bir çok milli koyun ırkımız,bilhassa sakız koyunu romanov kırması yapılarak nesli tükenme tehditiyle karşı karşıya kalmıştır.

romanov koyunu çiftlikleri

Romanov koyunu yetiştiriçiliği saf olarak yapılmalıdır.Romanov koyunu üretim çiftlikleri bu konuya hassasiyet göstermelidirler.Romanov koyunlarları yerli koyunlarla melezleme,yerli koyun gen kaynaklarımızı geriye dönüşümsüz olarak büyükbaş yerli sığırlarımızda olduğu gibi yok etmek demektir.

Sakız koyunu yavru verimi,et verimi bakımından romanovdan çok daha iyi durumda olan bir milli koyun ırkımızdır.Son derecede dayanıklıdır.Romanov koyunlarını niçin sakız koyunuyla melezlenmektedi?Romanov koyunun yaşam direnci,süt verimi vekuzu verimini artırmak için sakız koyunlarıyla çiftleştirilmektedir.Romanov koyunları yavrularını doyurmada zorlanmaktadır.O halde niçin sakız koyunu beslemiyorsunuz? 

Eğer çok yavru isteniyorsa adres sakız koyunu,çok et isteniyorsa adres,Diyarbakır zom koyunu ve avas koyunudur.

Ülkemizde kendi halinde romanov koyunu beslenmesi doğru,ama yerli koyunlarla melezin melezi yapmak ülke koyun gen kaynakları açısından ölümcül geriye dönüşü olmayan vahim bir yanlıştır.

Anahtar kelimeler:romanov koyunu,satılık romanov koyunu fiyatları,romanov koyunu yetştiriçiliği

Romanov koyunu resimleri

Galeri


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis