Slajlık Soya Fasülyesi Tohumu

-

Forage Soybeans:Slajlık soya fasülyesi tohuımundan dekera 8- 10 kg ekim yapılır.Erkençi ilkbaharda 1. ürün olarak ve buğday arpa hasatından sonra 2. ürün olarak ekilmektedir.Slajlık soya fasulyesi yetiştiriciliği her geçen gün yaygınlaşmaktadır.

Yaklaşık 2-2.50 m. boy yapabilmektedir.

Slajlık soya fasülyesi çok yüksek protein içerir,soya danesinde ham protein oranı %42 dir.Soyanın yeşil aksamında hasat zamanına göre % 17- 24.6' ham protein içermektedir.Slaj kalitesi çok yüksektir.%35 kuru madde,%43.3 NDF, %32.3 ADF, %6.7 ADL içermektedir (%100 kuru madde bazında) .

Yukarıdaki karışık ekim şekli başarısız olduğundan bu yöntem yerine tarlayı ikiye bölüp yarısına slajlık soya yarısınada slajlık mısır ekerek karışık slaj yapılmasını tavsiye etmektedir.

Slajlık soya tek başına ekildiği gibi slajlık mısır tohumuyla karışık olarak ekilebilir.Bu karışımda enerji ve protein oranları mükemmel bir uyum gösterir.Slajlık soya fasülyesi Amerikada ve Avrupa'da yaygın ekilmektedir.Ülkemizde de son yıllarda soya fasülyesi ve slajlık mısır tohumu karışımları tercih edilmektedir.Mısır slajının protein oranı düşük olup % 7 dolayındadır.Mısır soya slajı karışımlarında hamprotein oranı çok yükselmektedir. Tam olarak slajlık mısır ve slajlık soya karışımında hamprotein oranı %16-17 dolayındadır. Mısır-soya karışımında mısırın protein oranı soya nedeniyle tam iki katına çıkmaktadır.

-Slajlık soya fasülyesini yine sorgum sudan otuyla beraber ekilerek sorgum sudan otunun protein oranını yükseltmek mümkündür

Soya fasulyesi nerede yetişir?Soya fasulyesi ülkemizin tamamında yetişebilir.

Slajlık soya fasulyesi günlük yeşil biçerek taze olarak tüketildiği gibi aynı zamanda slaj yapılarakda tüketime hazır hale getirilir

Hayvanlar tarafından severek tüketilir.Slajlık soya fasülyesi slajını mısır slajıyla dengelemek hayvanlarda daha yüksek verim ortaya koymaktadır.Ayrıca yüksek protein ve  yüksek enerji dengesi sağlanmış olaçaktır.Dolayısıyla hayvanlar dengeli beslenmiş olacaktır.Sonuç olarak hayvanla daha çok et ve süt artışı ortaya koyacaktır.Yapılan bilimsel araştırmalarda soya slajı- mısır slajı karşımında yaklaşık hayvanlarda %30 mısır slajı tüketiminden tasarruf sağlanmıştır.Yine hayvanlarda %11'in üzerinde verim artışı gözlenmiştir.

Hayvanlarda çok yüksek süt ve besi artışı sağlar.

-

.

Soya fasülyesi tohumu fiyatlarını öğrenmek için şirketimizi arayabilirsiniz.

-Soyanın slaj yapım zamanı:Soya silajı için en uygun dönem, hiç yaprak kaybının olmadığı olgunluk dönemidir yaklaşık bu süre de 90-100 güne tekabul eder.Soya slajı yapılırken bir miktar arpa kırması ve tuz ilave edilmesiyle slaj kalitesi yükseltilmiş olmaktadır.

-

Slajlık soya ve slajlık mısır ekimlerinde farklı yöntemler uygulanabilir.Yukarda görüldüğü gibi iki sıra soya ve bir sıra mısır şeklinde ekilebilinir..Yada bir sıra soya bir sıra mısır şeklinde olabilir.Diğer bir yöntemse aynı sıraya soya ve mısırın birlikte ekilmesidir.Aşağıda resimde bu yöntemle ekildiği görülmektedir. En uygun yöntem ise tarlanın belirli bir kısmını slajlık mısır belirli bir kısmını ise slajlık soya ekmektir.

Yine mısır soya ekimi %50- %50 şeklinde ekilebildiği gibi tavsiye edilen oran %70 mısır -% 30 soya şeklindedir. Soya ekilirken soya bakterisi ile uygulama yapıldıktan sonra ekilir. Uygulama güneş görmeyen gölge bir yerde yapılır. Güneşte soya bakterisi zarar görür.

Soya fasulyesi nerden alınır? Soya fasulyesi tohumu Torunoğlu Tohumculuk'dan satın alınır.Soya tohumu stoklarımız tükenmeden tohumunuzu alınız!

-Slajlık soya fasulyesi haberi

Soya-Mısır Silajında Başarılı Sonuç

-
 
Yukarıdaki iki resimde görüldüğü gibi tarlanın bir kısmı soya bir kısmı mısır şeklinde ekilmiştr.Slaj makinası biçerken bir soya bölümünden bir mısır bölümünden biçip römorkun içinde karışıp paçal olmaktadır. O şekilde hayvanlara yeşil yedirilmekte ya da slaj olarak değerlendirilmektedir.
 
Burdur İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şubesi tarafından yürütülen soya-mısır silajı demonstrasyonlarından olumlu sonuç alındı.
Yassıgüme, Hacılar’da birinci ürün, Günalan’da ikinci ürün olarak yetiştirilen silajlık soya ve mısırların Burdur bölgesi için iyi bir kaliteli kaba yem kaynağı olduğu belirtildi.
Birinci üründe ortalama tane soya veriminin 380-580 kg. arasında değiştiği soya, bitkisel yemler içinde protein, biyolojik değeri en yüksek yem olması nedeniyle büyük önem arz ediyor. Tane soya % 35-40 oranında protein mevcut olup, kuru maddesi % 17-24 arası ham protein içeriyor. Dekara 2-4 ton yeşil ot verimine sahip olan soya ot ve silaj üretimi için ortalama 100 günde olgunlaşıyor.
Süt üretiminde % 10 artış sağlayacağı öngörülen soya bitkisi dünyada mucizevi bitki olarak adlandırılıyor.
Soya-mısır silajı çalışmasını yapan öncü çiftçi Muhammet AKYÜZ alınan olumlu sonuçtan duyduğu memnuniyeti belirterek, İl Müdürlüğümüze teşekkürlerini sundu.
Konuyla ilgili konuşmasında İl Müdürü Ş. Fırat ERKAL; “İlimiz için hayvan beslemesi son derece önemli bir mevzu. Kaliteli üretmek, maliyetleri düşürmek ve verimi arttırmak bizim için büyük önem taşıyor.
Bu nedenle ilimizde çok sayıda demonstrasyonlar yaparak üreticimizi yönlendirmeye çalışıyoruz. Demonstrasyon çalışmalarımızda diğer üreticilere örnek olacak özenle üretimi gerçekleştiren örnek çiftçilerimize teşekkür ediyor, bol kazançlar diliyorum.” dedi.
 
Basından alıntıdır.
 
Danelik soya hakkında bilgi almak için tıklayınız: http://www.torunoglutohum.com/soya-fasulyesi-tohumu.html
 
Etiketler:Soya tohumu nerde satılır,soya tohumunu nerden bulabilirim,soya slajı,slajlık soya fasulyesi tohumu,soya fasulyesi nerden alınır?soya yetiştiriciliği.