ITALIAN RYEGRASS İLE İNEKLER OTA, GÜĞÜMLER SÜTE DOYSUN...

Önemli Not: Ryegrass tohumu alırken ithal OECD , sertifikalı tohum olduğundan emin olunuz.Mutlaka bu belgeleri isteyiniz. Ryegrass diye satılan Eskişehir çimi orjinal Ryegrass değildir. Çiftçilerimizin aldanmaması için dikkatli olmaları gerekmektedir.

Torunoğlu tohumculuk ilkkez 20 yıldan beri orjinal italian ryegrass tohumunu Türk çiftçisi ile tanıştırmıştır. Ryegrass tohumlarımız ithal  OECD, sertifikalı ve orjinaldır. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Daha fazla Italian Ryegrass videosu izlemek için http://www.torunoglutohum.com/italian-ryegrass-videolari.html tıklayınız.

Italian Ryegrass
italian Ryegrass  tek yıllık özel bir yem bitkisidir.Kurak arazilerde 2-3 biçim,sulu arazilerde 5-6 biçim yapılır.Dekara 5 kg  italian ryegrass  tohumu ekilir.

ITALIAN RYEGRASS İLE DAHA ÇOK ET VE SÜT ARTIŞI...

İtalian Ryegrass  yem bitkisinden dekardan 10-15 ton'a kadar yeşil ot üretimi elde edilir.Dekardan 2-4 ton kuru ot hasat edilir.Yoncadan daha yüksek besin ihtiva eden çok değerli bir kaba yemdir.Erkenci ilkbahar ve sonbaharda ekimi yapılır.İtalian Ryegrass  yem bitkisi kaba yemi inek,manda,koyun,keçi ve atlar tarafından severek yenir.Büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarda çok yüksek süt ve besi artışı sağlar.Süt yemi,besi yemi ve mısır slajı tüketiminde çok ciddi tasarruf sağlar.Yarış atlarının at yarışı koşularında başarılı olmaları için çok yüksek performans artışı sağlar.Hayvanlar için doğal bir dopink olan italian ryegrass hayvan yem bitkisini sizde deneyin.Büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği için elzem bir yem bitkisi çeşididir.

-

-

Hayvanlarda kondüsyon ve besi artışı sağlar.Süt veriminde  % 20 artış yapar.Yem tüketiminde en az %50 tasarruf sağlar.Hayvanlarda döl tutma,tırnak ayak sağlığı ve mastitis(meme iltihabı) konularında olumlu gelişmeye yol açar.

-

Slaj yapılarak,kuru ot yapılarak,günlük yeşil biçerek ve otlatılarak hayvanlara yedirilir.Avrupa'da en çok ekilen yem bitkilerinden biridir.Karlı bir süt hayvancılığı ve besi hayvancılığı italian ryegrass yem bitkisiyle yapılır.

-YABANCI OT KONTROLÜ: Gerekli olan hallerde bitkinin 4. Yaprak aşaması ve sonrasında 2,4-D Amin gibi geniş yapraklı yabancı ot öldürücü ilaçlar uygulanabilir.

 

İtalian Ryegrass  tohum fiyatları her çiftçiye pahalı gelmeyecek rakamlara satmaktayız.

Süt fiyatları ve yem fiyatları arasında ezilen süt üretiçilerinin yüzünü güldürecek çok değerli bir yem bitkisi çeşididir.Küçükbaş ve büyükbaş hayvan yetiştiriciliği maliyetini hayvan besleme yönünde aşağıya çekmektedir.

 

Büyükbaş hayvan yetiştiriciliği projeleri yapıp büyükbaş hayvan yetiştiriciliği devlet teşvikleri kullanmak isteyen hayvan yetiştiriçisi,büyükbaş hayvan yetiştiriciliği karlımıdır diye araştırma yapmaktadır.İtalian ryegrass yem bitkisiyle evet karlıdır.Büyükbaş ve küçükbaş hayvan besleme rasyonlarında eksik olmayan bu bitkiyi şirketimiz büyük bir öz veriyle tanıtmaktadır.

 

İtalian Ryegrass yem bitkisi kuru ot balya verimi çok yüksektir.Kuru otu hayvan besleme açısından çok değerlidir.

Yukardaki fotoğraflar kendi tarlamızdır.Resimlerde görülen streç balyalanmış 60 ton italian ryegrass yem bitkisi paket slajı balyası satılmıştır.

 

Yem bitkileri ve slaj yapımı açısından çok değeli bir bitkidir.Ülkemizin kaba yem açığının kapatılmasında Italian ryegrass yem bitkisi önemli bir görev ifa etmektedir.

-

-

- Yapılan denemelerde bir ineğin 150kg kadar Italian Ryegrass yeşil otu tüketebildiği görülmüştür.Bu Italian Ryegrassın hazmının ne kadar kolay olduğunun ispatıdır.Italian Ryegrass yeteri kadar hayvanlar tarafından tüketildiğinde tek başına bir hayvanı besleyecek kadar mükemmel besin değerlerine sahiptir.

-

 

Yurt genelinde büyük bir kaba yem açığı baş göstermiştir.Kısa vadeli kaba yem ve kuru ot ithalatı soruna çözüm olsa bile uzun vadede sorun devam edecektir.Sorun italian ryegrass ve çayır mera yem bitkileri çeşitlerinin ekiliş alanlarının çoğaltılması ve yem bitkisi devlet desteklemelerinin artırılmasıyla çözüleçektir.

 

Süt üretim çiftliği kurmak istiyorum ama yem fiyatları,saman ve mısır slajı fiyatları çok yüksek lütfen bize yol gösterin diye yatırımcı soruyor.Çözüm yembitkisi italian ryegrass ekmektir.

 

 

İtalian Ryegrass Yem Bitkisinin Besin Değerleri

 

 

 

 
Kuru Madde/ Kg
/ Enerji
/Ham Protein
Yonca Silajı
385
685
168
İtalian ryegrass
450
900
192
Mısır Silajı
320
904
88
       

 

 
Ca
P
Mg
K
Na
Yonca Silajı
15,1
2,7
2,8
23,0
1,2
İtalian ryegrass
5,3
3,8
2,2
32,2
2,8
Mısır Silajı
2,0
2,2
1,3
15,0
0,1
Kuru Madde (İhtiyaç/Kg)
4,5
3,5
2-5
8,0
1,0

 

Adana da yapılan italian ryegrass slajı besin değerleri

 

Yonca yem bitkisine göre daha yüksek besin değerlerine sahip italian ryegrass yem bitkisi sizi hayvancılıkda kazanca ulaştıraçaktır.Yukardaki tabloda yembitkisi italian ryegrassın protein değerleri yoncadan daha yüksektir.

 

 

Süt alımı yapan firmalar italian ryegrassla beslenen ineklerin ,koyunların ve keçilerin sütününe fazladan pirim ödemektedir.Burda italian ryegrass sütün yağ,protein ve kuru maddesini diğer yemlere göre daha çok artırmaktadır.Süt artışı için italian ryegrass otu tohumu ekimi yapılmalıdır.Yem bitkileri üretiminin artırılması olanakları araştırılıp yürürlüğe konulmalıdır.

Organik köy tavukculuğu ve salma tavukculuk yapan bir çok yetiştirici tavuklarına italian ryegrass yem bitkisinden ekmektedirler.Salma tavukculukta ana yem,yeşil yem italian ryegrassdır.Yüksek besin ihtiva eden italian ryegrass yumurtlamayan tavukları yumurtlatmakta.Tavukların yumurta büyüklüğü artmaktadır.Yumurta sarısı hem büyümekte hemde daha koyu bir renk almaktadır.İtalian ryegrass ile beslenen tavukların etleri ve yumurtaları daha leziz olmaktadır.Ayrıca tavuklar daha sağlıklı beslenmektedir.Hindi yetiştiriciliği ,ördek ve kaz yetiştiriçiliği için italian ryegrass çok önemlidir.

 

 

Tohum sipariş için:0322 2398808 0555 9975075 0532 2664041 0530 3005273 ADANA Kredi katıyla uzaktan ödeme imkanı.Yem bitkileri desteklemelerinden yararlanmak için,yem bitkileri başvuru formunu doldurup,yem bitkileri başvuru dilekcesiyle gıda tarım hayvancılık il ve ilce müdürlüklerine müracat etmek gerekmektedir.

-

Italian Reygrass 4.biçim

 

Hayvancılıktan daha çok para kazanmak için http://www.torunoglutohum.com/bilgi-bankasi/etci-sigir-irklari/piedmontese-sigiri-irki tıklayınız.

İlginç Tarım Makinaları videoları için tıklayınız. http://www.torunoglutohum.com/ilginc-tarim-makinalari-videolari.html

Etiketler:italian Ryegrass,ryegrass yem bitkisi,kaba yem,rygrass,rygras,yem bitkileri tohumları,inek,süt,besi,otu,tohumu,italyan çimi,lolium multiflorum,yem bitkileri nelerdir nerelerde yetişir.